PEŁNA-OPINIE-Def.obrot.bież. w IX wyniósł 360mln dol

RAJ TD JRM
31-10-2001, 16:52

WARSZAWA (Reuters) - We wrześniu deficyt obrotów bieżących wyniósł 360 milionów dolarów wobec zrewidowanych 355 milionów dolarów w sierpniu, wynika z opublikowanych w środę danych Narodowego Banku Polskiego (NBP).

W okresie styczeń-wrzesień deficyt osiągnął poziom 5,377 miliarda dolarów.

Według ankiety Reutera, analitycy szacowali wrześniowy deficyt na poziomie 600 milionów dolarów.

Poniżej przedstawiamy opinie na ten temat analityków i ekonomistów.

DARIUSZ ROSATI, CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ:

"Dane są lepsze niż oczekiwano na rynku. Jest to potwierdzeniem spadkowej tendencji deficytu na rachunku obrotów bieżących. Jednak martwi to, że po raz pierwszy od, jak sądzę, maja 2000 roku, spada eksport.

Jest to spowodowane pogorszeniem się sytaucji gospodarczej u naszych parnerów handlowych i słabością polskiej gospodarki.

Tak więc jest polepszenie, ale przy mniejszym eksporcie i imporcie. Dane te mogą umocnić złotego, ale z drugiej strony pozostałe dane gospodarcze raczej powinny osłabiać polską walutę. Nie zmieniam prognozy, że deficyt na rachunku obrotów bieżących zamknie się poniżej pięciu procent PKB na koniec roku".

MATEUSZ SZCZUREK, ANALITYK W ING BANKU W WARSZAWIE

"Dane są zarówno dobre jak i złe. Dobre ponieważ, deficyt sam w sobie obniżył się bardziej niż tego przewidywano. Złe ze względu na to, że dane o deficycie handlowym nie są tak optymistyczne, a niższy deficyt obrotów bieżących wynika z innych czynników.

Jednak złą informacją mimo wszystko jest osłabienie eksportu wobec niepewnej sytuacji na rynku wewnętrznym".

JULIET SAMPSON, STRATEG WALUTOWY BANK OF AMERICA W LONDYNIE

"Te dane są lepsze niż oczekiwaliśmy, ale to jest zgodne z ostatnio obserwowanym trendem, że deficyt jest lepszy niż oczekiwania. To oczywiście pozytywny znak w tym sensie, że po trzech miesiącach dobrych danych możemy być pewni, że poprzedni niezbyt korzystne trendy się odwróciły i teraz działają na korzyść deficytu.

Wygląda na to, że ta tendencja utrzyma się w nadchodzących miesiącach. Wrzesień był miesiącem z mniejszą ilością dni roboczych i widać to po danych.

Potrzebujemy jeszcze danych o handlu z kilku miesięcy by oszacować wpływ spowolnienia gospodarczego w Niemczech. Martwimy się o wiele mniej niż pół roku temu. W nadchodzących miesiącach oczekujemy, że eksport będzie wzrastał wolniej, ale będzie rósł".

DIRK WOELFER, ANALITYK STANDARD & POOR'S MMS, FRANKFURT:

"Dane wrześniowe znalazały się w dolnej granicy oczekiwań, co zdecydowanie powinno dodatnio wpłynąć na złotego i rynek obligacji. Bilans handlowy jest w sumie zgodny z oczekiwaniami, co stanowi kolejny argument za obniżką stóp przed końcem roku.

Przez ostatnich kilka miesięcy deficyt znajdował się na podobnym poziomie a do końca roku nie spodziewamy się by przekroczył 7-7,5 miliarda dolarów, czyli 4,0-4,2 procent PKB. Oznacza to znaczną poprawę w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Nie spodziewam się by w przyszłym roku spadł on znacząco. Powinno dość do niewielkiego wzrostu, może nie w pierwszym kwartale, ale spodziewać się go w drugiej połowie".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAJ TD JRM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-Def.obrot.bież. w IX wyniósł 360mln dol