PEŁNA-OPINIE-Prod. przem. r/r w XI spadła o 0,8 proc.

ENERGOAPARATURA SA
18-12-2001, 16:31

WARSZAWA (Reuters) - W listopadzie produkcja przemysłowa licząc miesiąc do miesiąca spadła o 5,5 procent i była o 0,8 procent niższa niż w listopadzie 2000 roku, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali, że produkcja przemysłowa liczona rok do roku spadła w listopadzie o 0,4 procent.

Poniżej przedstawiamy opinie analityków na ten temat.

ZSOLT PAPP, ANALITYK ABN AMRO W LONDYNIE

"Dane na temat PPI okazały się gorsze od oczekiwanych. Także produkcja była niższa niż się spodziewaliśmy.

Jeżeli RPP bierze pod uwagę te dane, to nie wiem jak mogą się sprzeciwstawiać obniżce stóp w grudniu. Mamy przed sobą kolejne statystyczne dowody, że istnieje aż zanadto miejsca do obniżenia stóp w tym miesiącu. Problem polega jednak na tym, że debata przekształciła się w spór polityczny i w tej sytuacji trudno przewidywać, jak zachowa się rada.

Przed publikacją dzisiejszych danych spodziewaliśmy się, że PKB w czwartym kwartale nieco wzrośnie i wyniesie około jednego procenta. Jednak obecnie uważamy, że będzie to mniej niż jeden procent".

MACIEJ RELUGA, EKONOMISTA Z ING BANK W WARSZAWIE

"Zarówno PPI jak i dane o produkcji stanowią argumenty za obniżką stóp, ale nie na jutrzejszym posiedzeniu. Na wszelkie ruchy, na jutrzejszym posiedzeniu Rada sama sobie zamknęła drogę, mówiąc już miesiąc temu, że ich nie będzie. Redukcja teraz nadszarpnęłaby jej wiarygodność.

Możemy się jednak spodziewać obniżki o 150 punktów bazowych w pierwszym kwartale, prawdopodobnie w lutym lub w marcu.

Przechodzimy obecnie przez fazę stagnacji. W drugim, trzecim i czwartym kwartale wzrost oscylował w okolicach jednego procenta. W następnym roku powinno być już jednak lepiej. PKB powinno realnie wzrosnąć o około dwa procent."

MARCIN MRÓZ, EKONOMISTA W SG BANKU

"Te dane są zgodne z przewidywaniami rynku. Czwarty kwartał będzie albo podobny do poprzedniego albo nawet słabszy. W dłuższej perspektywie nie ma szans na szybką poprawę.

Nie są to dane, które miałyby duży wpływ na Radę Polityki Pieniężnej (RPP). We wczorajszych danych widać było ożywienie po stronie popytu, więc RPP ma wymówkę by nie obniżać stóp procentowych.

Prawdopodobny moment obniżki to luty, marzec przyszłego roku, kiedy RPP będzie miała więcej informacji na temat stanu gospodarki".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOAPARATURA SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-Prod. przem. r/r w XI spadła o 0,8 proc.