Penny Stock na GPW

opublikowano: 29-04-2002, 10:47

Spójrzmy na polską giełdę oczami zagranicznego inwestora. Zgodnie z powszechnie znanymi regułami należy będzie on wystrzegał się groszowych akcji i unikał dużych pozycji w akcjach o małym wolumenie.

Groszowe akcje (penny stocks) charakteryzują się pewną osobliwością: pomimo, że cena za akcję jest niska, to zwykle jeszcze obniża się, a ryzyko towarzyszące inwestycji w takie walory jest wyjątkowo wysokie. Na rynku amerykańskim istniej szereg definicji groszowych akcji. Zdaniem niektórych inwestorów są to akcje o cenie niższej niż od 10 USD, ale także od 5 USD, 2 USD lub nawet 1 USD.

Zauważmy, że na sesji piątkowej kwotowanych było łącznie 180 walorów. POniżej przedstawiam procentowy udział poszczególnych akcji o cenie większej niż 1, 2, 5 i 10 USD w ogólnej liczbie avoirów będących tego dnia przedmiotem obrotu oraz w ogólnej liczbie wszystkich akcji notowanych na giełdzie.

Stosując najostrzejsze kryterium cenowe tj. 10 USD zauważamy, że jedynie 20 spółek uznanych zostałoby przez inwestorów zagranicznych jako nie groszowe.

Wg drugiego kryterium tj. małego wolumenu obrotu – wielu graczy uzna wielkość mniejszą od 5 tys. lub 10 tys. sztuk akcji będących przedmiotem handlu, za niewystarczającą do otwarcia dużej pozycji. Wyniki sesji piątkowej zostały zamieszczone w tabeli nr 2.

Na sesji piątkowej można było otworzyć istotną pozycję jedynie w przypadku 57 spółek, które stanowiły 25 proc. wszystkich akcji.

Zastosowanie łączne kryterium pierwszego i drugiego (cena akcji powyżej 10 USD i wolumen obrotu powyżej 5 tys. sztuk) prowadzi do wyboru jedynie 11 spółek mogących stać się przedmiotem zainteresowania inwestora amerykańskiego. Zaostrzenie kryterium wolumenu obrotu powyżej 10 tys. sztuk na jednej sesji, zawęża do sześciu grono akcji mogących stać się przedmiotem kupna ze strony inwestora amerykańskiego.

Krzysztof Borowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Penny Stock na GPW