Pensja maleje, gdy szef zostaje ojcem

KŁ, The Economist
23-11-2012, 11:32

Kiedy ojcem zostaje szef, odbija się to na wynagrodzeniach pracowników, wynika z badania, które niebawem ukaże się w „Administrative Science Quarterly”.

Naukowcy przeanalizowali wynagrodzenia we wszystkich duńskich firmach zatrudniających powyżej 10 osób w latach 1996-2006. Pod lupę wzięci zostali szefowie-mężczyźni ze względu na zbyt małą próbę pań na tych stanowiskach.

Okazało się, że gdy szefowie zostawali ojcami automatycznie podnosili swoje wynagrodzenie. W przypadku narodzin córki ich zarobki rosły średnio o 3,5 proc., a w przypadku syna aż o 6,4 proc.

David Ross z Columbia Business School, jeden z autorów badania, jest zdania, że jest to związane ze wzrostem poczucia odpowiedzialności za rodzinę.

Niestety podwyżki bardzo często dobywały się kosztem płac pracowników, którzy w tym czasie musieli się liczyć z niższymi dochodami. Spadkiem wynagrodzenia pracowników wynosił średnio 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, The Economist

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Pensja maleje, gdy szef zostaje ojcem