Penta zabierze się do sprzątania

[GRA]
opublikowano: 04-01-2012, 00:00

Fundusz Penta Investments przejmuje Clar System z Poznania. To początek fali przejęć na rynku usług porządkowych.

Czeski fundusz private equity Penta Investments wziął na celownik kolejną branżę w Polsce — sprzątanie i ochronę. Przejmuje Clar System z Poznania, firmę oferującą usługi porządkowo–czystościowe oraz ochrony osób i mienia. Wniosek o wydanie zgody na przejęcie kontroli trafił już do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podmiotem przejmującym ma być czeska firma AB Facility, specjalizująca się w zarządzaniu budynkami, usługach porządkowych i zarządzaniu energią. Penta przejęła ją w grudniu 2010 r. Zarząd Clar Systems nie odpowiedział wczoraj na nasze pytania. Wiadomo jednak, że przedsiębiorstwo należy do osób fizycznych, którzy — jak wskazują konkurenci — już od 2009 r. szukali możliwości wyjścia z biznesu lub przynajmniej uzyskania inwestora.

Clar to firmawyróżniona laurem Gazela Biznesu (konkurs „PB” dla najdynamiczniej rozwijających się firm), zatrudniająca 2,6 tys. osób. W 2010 r. jej przychody wyniosły 48,4 mln zł (wzrost o 170 proc. w porównaniu z 2008 r.), a zysk netto sięgnął 3,6 mln zł. Przedstawiciele Penty też odmówili komentarza, argumentując, że transakcja nie została jeszcze zamknięta. Warto jednak przypomnieć, że kiedy fundusz przejmował AB Facility, jednego z trzech kluczowych zarządców budynkami na rynku czeskim, to zapowiadał kolejne akwizycje w Europie Środkowej.

— Naszym celem jest uzyskanie pozycji silnego gracza w regionie — mówił wtedy Miroslav Tvrdy, prezes AB Facility. Penta chętnie inwestuje w branże, w których działa wiele drobnych podmiotów. Na tej zasadzie fundusz rozpoczął np. konsolidację dystrybutorów mrożonek. Teraz powtórzy zapewne ten model w branży porządkowej.

— To pokazuje, że nasz biznes jest interesujący dla funduszy. Na świecie takie firmy często są notowane na giełdach albo mają w akcjonariacie instytucje finansowe. Na polskim rynku, który jest bardzo rozdrobniony i oparty na własności rodzinnej, to się dopiero zaczyna — zauważa Piotr Regulski, wiceprezes Impel Cleaning, lidera rynku usług porządkowo-czystościowych (należy do giełdowej grupy Impel).

Przypuszcza, że Clar, pod rządami nowego właściciela, będzie chciał konsolidować branżę. Przejęcia planuje też sam Impel.

— Nam jednak mniej chodzi o wzrost udziału w rynku, a bardziej o szukanie nisz i poszerzanie palety usług. Analizujemy obecnie cztery duże podmioty. Przewiduję, że do końca 2012 r. uda nam się domknąć przynajmniej jedną transakcję — zapowiada Piotr Regulski. Przejęcia planuje też Konsalnet, wicelider w branży ochrony, należący do funduszu inwestycyjnego Societe Generale Asset Management.

— Cieszymy się, że kolejni gracze finansowi inwestują w naszą branżę. My też pracujemy nad kilkoma większymi transakcjami, a część z nich zamkniemy jeszcze w 2012 r. — mówi Adam Pawłowicz, prezes Konsalnetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [GRA]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu