Pentagon ostrzega przed skutkami zmian klimatycznych

opublikowano: 22-10-2014, 07:15

Klęski żywiołowe spowodowane zmianami klimatu zwiększą globalną niestabilność, doprowadzą do wzrostu zachorowalności i pojawienia się nowych epidemii, zwiększenia ubóstwa i konfliktów zbrojnych, ostrzega Departament Obrony USA.

Globalne ocieplenie pogorszy jeszcze bardziej wiele wyzwań wojskowych z jakimi amerykańskie siły zbrojne już się borykają – wynika z raportu Pentagonu, na jaki powołuje się Bloomberg.

Odnosimy się do zmian klimatu jako "mnożnika zagrożeń", ponieważ mają one potencjał, do zaostrzania czynników ryzyka z jakimi już się spotykamy - od chorób zakaźnych po  terroryzm – ocenia Chuck Hagel, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.

Raport Pentagonu podkreśla powagę zagrożeń widzianych przez wojsko, które m.in. brało udział w akcjach ratunkowych po powodziach i tsunami oraz  prowadziło działania pomocowe w Azji w ostatnich latach i obecnie jest odpowiedzialne za tworzenie ośrodków terapii dla ofiar Ebola w Afryce Zachodniej.

"Kwestia zmian klimatycznych jako czynnika zagrożenia bezpieczeństwa narodowego to coś, co wywołuje zaniepokojenie i jest omawiane od wielu lat, ale bez wyraźnych rezultatów w postaci konkretnych działań” – uważa Charles Kolstad, profesor ekonomii i senior fellow na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

W jego opinii poważnym problemem, mogą być choćby niedobory wody, które są „bardzo prawdopodobne”, a które są w stanie zaostrzyć konflikty regionalne i stać się realnym zagrożeniem dla USA.

Dokument opracowany przez Pentagon wskazuje, że zmiany klimatu będą miały wpływ na wojsko w czterech głównych elementach: poprzez wzrost temperatury, zmianę struktury opadów, burze i zwiększenie intensywności podnoszenia się poziomu morza. Z tego powodu opracowywana jest długoterminowa strategia w celu uwzględnienia tych zmian w planowaniu przyszłych zagrożeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane