Personalny młyn w Totalizatorze

Dawid Tokarz
opublikowano: 03-03-2008, 00:00

Ministerstwo skarbu nie przejmuje się zamieszaniem w hazardowym gigancie. A do spółki wracają współpracownicy Władysława Jamrożego.

Resort skarbu popełnia takie same błędy jak poprzednicy z PiS

Ministerstwo skarbu nie przejmuje się zamieszaniem w hazardowym gigancie. A do spółki wracają współpracownicy Władysława Jamrożego.

Czwartkowy tekst „PB” o zamieszaniu, wywołanym uruchomieniem przez PO kadrowej miotły w Totalizatorze Sportowym, wywołał burzę. Do decyzji sądu, który uznał, że radę nadzorczą hazardowego giganta (co roku wpłacającego do budżetu ponad 1 mld zł) wymieniono niezgodnie z prawem, odniosło się Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), wydając specjalne oświadczenie.

— Jesteśmy zaskoczeni postanowieniem sądu. W naszej opinii zmiany dokonane w składzie rady nadzorczej TS są zgodne z prawem, a sama rada jest władna podejmować prawomocne decyzje — mówi Michał Chyczewski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny za sektor hazardu.

Jego zdaniem, potwierdza to fakt, że sąd wykreślił z rejestru spółki odwołanych przez nową radę prezesa Jacka Kalidę i członka zarządu Sławomira Łopalewskiego. Tyle że — zdaniem prawników, z którymi rozmawialiśmy — ta druga decyzja sądu to oczywisty błąd.

 

Rada bez mocy

— Jeśli sąd stwierdził wadę prawną przy powołaniu rady, to nie może uznawać za wiążącą jej decyzji. Także dotyczących zmian w zarządzie. Te decyzje są bowiem nieskuteczne. To niekonsekwencja, która powinna zostać uchylona — twierdzi jeden z ekspertów.

O braku konsekwencji sądu przekonany jest też Grzegorz Sołtysiński, jedyny nieodwołany członek zarządu TS, który w tej sprawie też konsultował się z prawnikami. Tyle że zdaniem hazardowej spółki (tak jak MSP) do rejestru powinny być wpisane zmiany i w zarządzie, i w radzie.

Prawnicy, z którymi się konsultowaliśmy, są innego zdania. Powód? Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji w spółkach, których jedynym udziałowcem jest skarb państwa (jak w TS), 2/5 składu rad nadzorczych powinni obsadzić pracownicy. A w nowej radzie TS jest dwóch pracowników i aż czterech przedstawicieli MSP.

— Stosunek dwa do pięciu to nie to samo, co dwa do sześciu — podzielił te wątpliwości sędzia w uzasadnieniu postanowienia, do którego dotarł „PB”.

W oświadczeniu MSP przekonuje, że w przeszłości w przypadku innych spółek skarbu państwa naruszenie proporcji 2/5 było akceptowane przez sądy rejestrowe. Nie podaje jednak żadnych przykładów.

 

Wszystko już było

Przypadek samego TS nie jest optymistyczny. Obecne zamieszanie jako żywo przypomina to z 2006 r., ujawnione przez „PB”. Po wyborach wygranych przez PiS skład rady TS został zmieniony, a sąd rejestrowy tych zmian nie uznał. Właśnie ze względu na naruszenie ustawy o komercjalizacji (w radzie TS nie było przedstawicieli pracowników).

W rezultacie przez blisko rok tak wielka spółka jak TS działała z władzami niewpisanymi do rejestru handlowego. Ostatecznie w wyjściu z impasu pomógł MSP błąd formalny sędziego, który nie podpisał się pod kluczową decyzją.

Chaos w TS przełożył się nie tylko na wymierne straty dla spółki (spadek udziału w rynku hazardu o blisko 10 proc.), ale też budżetu państwa. Hazardowy gigant w 2006 r. wpłacił do budżetu ponad 100 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Na razie zarówno MSP, jak i Grzegorz Sołtysiński zapewniają, że TS działa normalnie. Zamieszanie z władzami, które zafundowała spółce PO, z pewnością nie wpłynie dobrze na jej sytuację. Tym bardziej że kontrowersji wokół zmian w radzie nadzorczej jest więcej. Na krótką listę kandydatów do niej trafiły trzy osoby, którym w przeszłości zarzucano działania niezgodne z interesem TS. Kiedy napisały o tym media, wybrano trzy nowe osoby, w tym Andrzeja Rzońcę, znajomego… Michała Chyczewskiego.

 

Doradca od Jamrożego

To nie wszystko. Jak ustaliliśmy, jedna z trzech osób, które wypadły z krótkiej listy, właśnie została zatrudniona w… Totalizatorze Sportowym. Chodzi o Piotra Staronia, który pracował już w TS w latach 2000-02, za prezesury Władysława Jamrożego, przez którego — według prokuratury — TS stracił ponad 50 mln zł. MSP zrezygnowało z kandydatury Staronia do rady po tym jak media przypomniały, że brał udział w podpisaniu umowy na zakup obligacji spółki Code, na których TS stracił kilkadziesiąt milionów złotych.

— Gazety będą musiały te informacje sprostować. W sprawie Code, na polecenie przełożonego, przygotowałem tylko jedną mało istotną notatkę — zapewnia Piotr Staroń.

Przyznaje, że pracuje w TS jako doradca. O swojej pensji (według naszych informacji — ponad 10 tys. zł) nie chciał rozmawiać. Sprawę jego zatrudnienia w TS obiecał sprawdzić Michał Chyczewski, który dowiedział się o tym od nas.

Prawie murowany kandydat na nowego szefa

PO chce, żeby szefemTotalizatora Sportowegozostał Wiesław Wilczyński.Konkurs, w którym ma wziąć udział, może się jednak okazać nieważny.

Dziś mija termin składania ofert w konkursie na prezesa Totalizatora Sportowego (TS). Choć to dopiero początek procedury, Platforma Obywatelska ma już swojego faworyta. Z naszych informacji wynika, że szefem hazardowego giganta ma zostać Wiesław Wilczyński, dyrektor biura sportu i rekreacji w warszawskim ratuszu, kierowanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wilczyński to człowiek od lat związany ze sportem. Przez osiem lat był prezesem żużlowego klubu Polonia Piła, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Znany głównie jako wiceminister edukacji, odpowiedzialny za sport w rządzie Marka Belki, wiceprzewodniczący w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu i zastępca szefa Polskiej Konfederacji Sportu. Swoich sił próbował też w biznesie, pracując m.in. w grupie kapitałowej Telekomunikacji Polskiej.

— Na dziś to kandydat pewny na 99 proc. — twierdzi nasz informator.

Sam Wilczyński odmówił komentarza w tej sprawie. Z naszych ustaleń wynika jednak jednoznacznie, że kilka razy rozmawiał już z władzami MSP, informował też Hannę Gronkiewicz-Waltz o możliwości odejścia z ratusza.

Oferty w konkursach na obie funkcje (prezesa i członka zarządu spółki) złoży zapewne kilkudziesięciu chętnych (tak było w 2006 r., kiedy rekrutację organizowała rada nadzorcza wybrana przez PiS). W branży hazardowej panuje jednak przekonanie, że kluczowe będzie uzyskanie poparcia PO lub PSL. Z tą drugą partią najmocniej kojarzony jest były wieloletni wysoki pracownik TS Robert Przespolewski.

— Karty jednak rozdaje PO i dlatego to Wilczyński jest głównym faworytem — mówi nasz informator.

Warto jednak pamiętać o wydarzeniach z 2006 r. Wtedy murowanym kandydatem do stanowiska szefa był Artur P. (zatrzymany za handel narkotykami doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego). Też był szefem biura sportu i rekreacji w warszawskim magistracie — wtedy rządzonym przez PiS. Kiedy jednak ujawniliśmy, że jako członek rady nadzorczej TS miał dostęp do zgłoszonych ofert innych kandydatów, Wojciech Jasiński musiał go odwołać, a z fotela szefa TS wyszły nici.

„Puls Biznesu”z 26 kwietnia 2006 r., nr 82

Ku przestrodze:Już w 2006 r. przy powoływaniu rady nadzorczej Totalizatora Sportowego władze MSP (z nadania PiS) popełniły błędy. Zamieszanie powstałe w ich rezultacie, które ujawnił „PB”, wpłynęło na wymierne straty nie tylko spółki, lecz także budżetu państwa

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Personalny młyn w Totalizatorze