Perspektywy monetarne ciążą złotemu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-03-2018, 22:00

Wydarzeniem tego tygodnia na rynkach finansowych było zakończone wczoraj posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Wydarzeniem tego tygodnia na rynkach finansowych było zakończone wczoraj posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Scenariusz bazowy zakładał podwyższenie stóp o 25 pkt. baz., co było w pełni zdyskontowane przez inwestorów (tak przynajmniej wynikało z notowań instrumentów pochodnych CME FedWatch). Czytelnik jest już również bogatszy o wiedzę dotyczącą wydźwięku posiedzeniai stanowiska nowo mianowanego szefa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella. Rynek spekulował co do potencjału czterech podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

Zobacz więcej

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Fot.

Wydaje się, że to właśnie ten czynnik jest obecnie głównym powodem lekkiej przeceny złotego. Podczas gdy Fed otwarcie sygnalizuje jastrzębie nastawienie, a Europejski Bank Centralny debatuje nad zakończeniem QE, potencjalną ścieżkę wzrostu stóp procentowychw Polsce mamy dość klarowną — to status quo. Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej obserwowaliśmyspadek oczekiwań co do podwyżki stóp do końca 2018 r. Równocześnie spadło prawdopodobieństwo takiego ruchu w pierwszej połowie 2019 r.

Mamy więc wyraźne przesunięcie się nastawienia w kierunku wait and see, które dodatkowo wspierane jest ostatnimi danymi makro, świadczącymi o wyhamowaniu dynamiki inflacji oraz niższej produkcji przemysłowej. W konsekwencji będziemy najpewniej obserwować wzrost tzw. dyferencjału stóp procentowych na linii złoty — dolar, co zwyczajowo negatywnie wpływa na notowania walut rynków wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy