Perspektywy sprzyjają wzrostom

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 07-06-2021, 08:57

W zakończonym tygodniu gracze na globalnych rynkach akcji zostali zmuszeni do skupienia uwagi na jednej zmiennej – danych z amerykańskiego rynku pracy.

fot. iStock

Skoncentrowaniu uwagi na jednym punkcie sprzyjało poniedziałkowe święto w USA, które w końcówce tygodnia skomasowało cotygodniowy odczyt liczby nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, dane ADP dla sektora prywatnego i wreszcie dane Departamentu Pracy z liczbą miejsc pracy poza rolnictwem na czele. Dwa pierwsze odczyty z czwartku podniosły ciche oczekiwania rynku wobec danych rządowych publikowanych w piątek, więc dane gorsze od prognoz musiały być przyjęte z zaskoczeniem. W istocie liczby Departamentu Pracy o majowym wzroście liczby etatów o niespełna 600 tys. kontrastowały ze średnią prognozą w okolicach 675 tys. i mocno zaskoczyły słabością na tle cichych oczekiwania rynku – budowanych między innymi na odczycie ADP wyższym od 900 tys. – które lokowały się bliżej pułapu 800 tys. etatów. Z perspektywy końca tygodnia widać, iż właśnie minięcie się raportu z oczekiwaniami o około 125 tys. przesądziło o jego obrazie zarówno w Europie, jak i w USA.

Wspólnym mianownikiem dla zeszłotygodniowych zwyżek – skromniejszych na Wall Street, większych w Europie – były nie tylko redukcja oczekiwań rynku wobec zmian w polityce Fed, ale też kondycja dolara, który osłabił się wobec euro i walut rynków wschodzących. Echem osłabienia USD było odbicie na giełdach wrażliwych na relację z walutami. W istocie DAX zyskał w piątek niesiony również siłą euro, gdy S&P500 rósł głównie na fali oczekiwań, iż Fed będzie miał przestrzeń do podtrzymania luźnej polityki monetarnej. Wspólnym mianownikiem było przekonanie inwestorów o przedłużeniu epoki taniego kredytu i luźnej polityki monetarnej ze strony Fed, która osłabia dolara i nie wymusza na graczach ucieczki od ryzyka. W bliskiej perspektywie właśnie relację walut z akcjami warto traktować jako zmienną, która może przesądzać o krótkookresowych nastrojach. Mechanizm, z którym globalni inwestorzy tracą pieniądze na rynkach innych niż dolarowe przy umocnieniu USD wydaje się ryzykiem, o którym nie można zapominać. Zwłaszcza w kontekście zbliżającego się posiedzenie władz Europejskiego Banku Centralnego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Szerszy obraz pozostaje bez zmian. Wprawdzie indeksy amerykańskie i europejskie potrafią kreślić ostatnio nowe historyczne maksima, ale spojrzenie na wykresy DAX-a czy S&P500 nie pozostawia wątpliwości, iż giełdom ciągle bliżej do trendów bocznych trwających od połowy kwietnia niż jakiegoś poddania się impulsom, które narzuciłyby ruchy w jednym kierunku. Dla technicznie zorientowanych graczy na rynkach jest dziś więcej szumów niż trendów i warto założyć, iż taka faza potrwa jeszcze przez chwilę. Na zachowanie giełd można patrzeć przez pryzmat korekt płaskich, które na poziomie praktycznym są trendami bocznymi, ale na poziomie fundamentalnym stają się redukowaniem wycen i wprowadzają na rynki element większej atrakcyjności cen. W istocie trendy w gospodarkach na kolejne kwartały wydają się zarysowanie na tyle czytelnie, iż brak poważniejszych korekt można tłumaczyć również reakcjami graczy na oczywistość przyszłego wzrostu gospodarczego. W naszym założeniu przed giełdami jeszcze miesiące zwyżek wspieranych perspektywami gospodarek i dlatego podtrzymujemy nasze założenie, iż spadki cen akcji pozostają okazjami do zakupów, a brak spadków pozwala ze spokojem czekać na kontynuację zwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane