Pesymizm po posiedzeniu Fed nie trwał zbyt długo

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 23-08-2001, 00:00

Pesymizm po posiedzeniu Fed nie trwał zbyt długo

Wtorek przyniósł wyraźną przecenę akcji na amerykańskim rynku w reakcji na siódmą z rzędu redukcję stóp procentowych przez Fed. Jak się okazało, decyzja Rezerwy była już wcześniej zdyskontowana przez giełdy. Mimo wtorkowych spadków na Wall Street, środowe notowania w Tokio zakończyły się zwyżką indeksów. Japoński rynek był wyjątkiem na tle spadających indeksów na pozostałych giełdach w regionie. Indeks Nikkei wzrósł nieco ponad 1 proc., a odzwierciedlający koniunkturę szerokiego rynku akcji TOPIX zyskał blisko 0,6 proc. Wskaźniki zyskały, gdyż rząd nieoczekiwanie poluzował swoje stanowisko w sprawie posiadania akcji przez banki. Nie będą one zmuszone do sprzedaży papierów spółek giełdowych w ramach tzw. wzajemnego posiadania (cross-shareholdings), o co wcześniej apelowały władze kraju. Informacja podana przez dziennik Nihon Keizai podbiła cenę sektora bankowego. Aż o 7 proc. wzrosła wycena największego z nich — Mizuho Holdings. Rosły także ceny akcji spó- łek budowlanych. Tymczasem na innych rynkach widoczny był pesymistyczny efekt wczorajszego oświadczenia Fed, który nadal dostrzega głęboką słabość amerykańskiej gospodarki. W Hongkongu do ponad 2,5 proc. spadku Hang Seng przyczynił się China Mobile.

Początek handlu w Europie nie był udany. Do kupowania akcji nie zachęcała reakcja giełd USA na obniżenie przez Fed stóp oraz brak sygnałów poprawy sytuacji gospodarczej za oceanem. Jednak dobre dane o nastrojach niemieckich przedsiębiorców w lipcu były wystarczającym pretekstem do wzrostu cen akcji w trakcie sesji na giełdach europejskich. Indeks Ifo, który w czerwcu spadł do najniższego poziomu od pięciu lat, wzrósł w ubiegłym miesiącu do 89,8 pkt. Wzrost wskaźnika zaskoczył analityków, którzy prognozowali kolejny spadek jego wartości. Giełda we Frankfurcie była liderem wzrostów wśród parkietów europejskich. Na czele zwyżkujących walorów znalazła się spółka świadcząca usługi finansowe MLP oraz producent procesorów Infineon. Szczególnie dobrze prezentowały się walory reprezentujące sektory technologiczny, energetyczny i samochodowy. Informacja o spadku poziomu rezerw strategicznych ropy w USA podbiła ceny walorów koncernów rafineryjnych. Koncern spożywczy Nestle zyskał prawie 2 proc. na giełdzie w Zurychu po opublikowaniu 12,7-proc. wzrostu zysków dzięki wzmocnieniu swojej pozycji w krajach emerging markets.

Na starcie handlu za oceanem indeksy odbiły dzięki dobrym informacjom z sektora technologicznego. Semiconductor Equipment and Materials International poinformował o wzroście zamówień w porównaniu z czerwcem, co wystarczyło do skłonienia graczy do wejścia na rynek. Nasdaq startował 1,12-proc. zwyżką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu