Petrochemia zamierza obniżyć cenę oleju

Michał Bichniewicz
opublikowano: 20-05-1999, 00:00

Petrochemia zamierza obniżyć cenę oleju

Po ośmiu podwyżkach cen paliw w tym roku, nareszcie rynek doczekał się korekty cen w dół. Od 23 maja Petrochemia obniży ceny oleju napędowego o 30 zł/t. Nie jest to dużo, zwłaszcza wobec faktu, że od początku roku paliwo to w sprzedaży w cysternach kolejowych podrożało u płockiego producenta, aż o 330 zł/t. Obniżka ta potwierdza jednak, że nawet nasz największy producent musi liczyć się z tendencjami na rynku światowym i konkurencją paliw z importu.

TAKŻE i tym razem spadek notowań ropy naftowej i w konsekwencji spadek cen paliw gotowych w Europie, spowodował wyraźną poprawę opłacalności ich importu do Polski. Importerom sprzyjał ponadto korzystny kurs dolara amerykańskiego. We wtorek, 18 maja, tona oleju napędowego z zagranicy była średnio o ponad 110 zł tańsza od paliwa sprzedawanego przez krajowe rafinerie. Eu-95 z importu kosztowała natomiast o około 67 zł/t mniej niż produkt krajowy.

CENA CIF NWE oleju napędowego, która 4 maja osiągnęła najwyższy w tym roku poziom: 148 USD/t, spadła we wtorek 18 maja do 129,5 USD/t (czyli aż o 18,5 USD/t). Benzyna bezołowiowa Eu-95 również wyraźnie potaniała: ze 181 USD/t 4 maja do 164 USD/t 18 maja.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy na redukcję cen zdecyduje się Rafineria Gdańska. Przypomnijmy, że producent ten ze względu na trwający od miesiąca remont zmuszony jest do zaopatrywania się w paliwa z importu. Spadek cen na rynku europejskim powinien więc znaleźć odzwierciedlenie w korekcie cen paliw oferowanych przez Gdańsk. Jak jednak poinformowała nas Ewa Sielicka, rzecznik prasowy Rafinerii Gdańskiej, producent ten nie zdecydował się na razie na korekty cen i nadal prowadzi analizę sytuacji.

W MINIONYM tygodniu wzrost cen benzyn zanotowano natomiast w rafineriach południowych. Była to konsekwencja podwyżek wprowadzonych przez Rafinerię Gdańską 7, a przez Petrochemię 12 maja. W rezultacie w ostatnich dniach ceny ruszyły w górę także w krajowych hurtowniach. Drożały jednak niemal wyłącznie benzyny, podczas gdy ceny oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego korygowano rzadziej. Dostawy droższych paliw najwyraźniej dotarły już także na stacje paliw, gdzie miały miejsce liczne podwyżki cen detalicznych benzyn. Ich średnie ceny krajowe były wyższe niż przed tygodniem o 3-4 grosze/litr.

Powyższe informacje przygotowano na podstawie cotygodniowego serwisu „Polski Rynek Paliw” wydawanego przez firmę konsultingową BROG Bichniewicz i Rudnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Bichniewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrochemia zamierza obniżyć cenę oleju