PetroChina powołuje się na „siłę wyższą”

opublikowano: 05-03-2020, 11:45

PetroChina, jeden z największych chińskich importerów gazu powołał się na siłę wyższą wobec dostawców m.in. LNG, informuje Reuters powołując się na cztery anonimowe źródła branżowe.

Chiński koncern miał poinformować o niewywiązaniu się z zobowiązań kontraktowych z powodu siły wyższej, którą jest epidemia koronawirusa, wobec dostawców gazu rurociągami, a także przynajmniej jednego dostawcy LNG.

Reuters przypomina, że import zaspokaja 40 proc. popytu PetroChina na gaz. Ok. 70 proc. importu odbywa się przez rurociągi z Azji Środkowej, Mjanma i Rosji. Reszta to dostawy LNG, twierdzi jeden z informatorów agencji.

Reuters podkreśla, że wciąż nie jest jasne jaka jest wielkość dostaw i ich terminy, w przypadku których PetroChina powołał się na siłę wyższą.

Agencja przypomina, że w lutym główny chiński importer LNG, China National Offshore Oil Corp (CNOOC) zawiesił kontrakty z co najmniej trzema dostawcami, co spowodowało spadek cen skroplonego gazu ziemnego do rekordowo niskiego poziomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane