Petrolinvest mocniej postawi na LPG

Tadeusz Markiewicz t.markiewicz@pb.pl
16-03-2008, 13:48

Nie z samej ropy Petrolinvest żyć będzie. Spółka Ryszarda Krauze sprowadzi ze wschodu LPG i wyśle na parkiet zależną firmę.

Dotąd Petrolinvest, spółka ze stajni jednego z najbogatszych Polaków, był jednoznacznie kojarzony z wydobyciem ropy. Niedawno poinformował też o wejściu w działalność wiertniczą. W nocy z piątku na sobotę spółka Ryszarda Krauze, wyceniana obecnie na 1,7 mld zł, znów zaskoczyła inwestorów. Petrolinvest poinformował bowiem, że zamierza zawojować rynek gazu płynnego.

Na dobre i na złe
Firma podpisała w tym celu 14 marca list intencyjny ze spółką T.B.S. Enterprises Limited Partnership, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Plan wygląda interesująco. Najpierw Petrolinvest przeniesie aktywność w zakresie obrotu LPG do spółki-córki TPG Gaz (z jednym wyjątkiem: praw związanych z dzierżawą terminala morskiego LPG w Porcie Gdynia, który i tak zostanie udostępniony TPG Gaz za wynagrodzeniem). Potem partner zarejestrowany w Wielkiej Brytanii obejmie do 49 proc. walorów TPG Gaz, pokrywając je wkładem pieniężnym wartym 5 mln USD. Co najważniejsze, umożliwi spółce-córce Petrolinvestu zawarcie kontraktu na dostawy gazu płynnego LPG bezpośrednio z rosyjskim producentem. Umowa ma zostać podpisana na co najmniej 36 miesięcy. Dzięki niej spółka sprowadzi co najmniej 450 tys. ton paliwa. Związek Petrolinvestu i partnera w Wielkiej Brytanii będzie trwać co najmniej cztery lata. W tym czasie T.B.S. Enterprises Limited Partnership nie sprzeda akcji TPG Gaz. Gdyby któraś ze stron chciała się wycofać, ta druga będzie mieć prawo pierwokupu akcji. Miłośników giełdy zainteresuje na pewno wiadomość, że TPG Gaz ma trafić na giełdę, choć nie wskazano, na jaki konkretnie parkiet.

Rosyjska trampolina
Na co liczy zarząd Petrolinvestu? Po pierwsze, to przedsięwzięcie - jak głosi komunikat - ma doprowadzić do "istotnego zwiększenia skali działalności w zakresie obrotu gazem płynnym LPG przez grupę ". Dodajmy, że nie tylko w Polsce, ale i całym regionie.
Po drugie, ma zwiększyć wartość Petrolinvestu.  Spółka liczy na "istotny wzrost marży" dzięki współpracy z czołowym rosyjskim producentem gazu LPG".


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz t.markiewicz@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest mocniej postawi na LPG