Petrolinvest wyśle wiertła do Londynu

Paweł Janas
14-03-2008, 00:00

Petrolinvest marzy o tym, by jego nowa spółka była kiedyś warta więcej niż dziś on sam.

Nowa firma z grupy Krauzego ma trafić na giełdę

Petrolinvest marzy o tym, by jego nowa spółka była kiedyś warta więcej niż dziś on sam.

Petrolinvest, notowana na warszawskim parkiecie spółka poszukiwawczo-wydobywcza z grupy Ryszarda Krauzego, ma pomysł na nowy biznes naftowy.

— Chcemy stworzyć w Kazachstanie własną spółkę zajmującą się wierceniami — informuje Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Marzenia o miliardach

Firma wiertnicza ma zostać skonsolidowana z dwiema innymi usługowo-serwisowymi. Niedawno Petrolin-vest kupił bowiem udziały w działających w Kazachstanie spółkach Kazakhstancaspishelf JSC i Caspian Services Inc.

— Nowy podmiot trafi na giełdę w Londynie. Gra jest warta świeczki. Kapitalizacja podobnej rosyjskiej spółki notowanej na tym rynku zbliża się do 2 mld USD (4,6 mld zł — red.) — podkreśla Paweł Gricuk.

Dla porównania, kapitalizacja Petrolinvestu wynosi obecnie 1,8 mld zł.

Nowa firma będzie miała trzy nogi. Pierwsze dwie już istnieją. Kazakhstancaspishelf JSC oraz Caspian Services Inc. specjalizują się w badaniach sejsmicznych, analizach geologicznych oraz geochemicznych na lądzie i morzu.

Pierwsza spółka współpracuje m.in. z KazMunai-Gaz (kazachskim narodowym koncernem nafto-wym), TengizChevroOil (joint venture działające na polu naftowym Tengiz) oraz firmami tworzącymi konsorcjum zarządzające złożem Kashagan na Morzu Kaspijskim. Klientami Caspian Services Inc. są m.in. Saipem, AGIP i Shell.

Dla siebie, dla innych

Budową trzeciego filara, czyli spółki wiertniczej, zajmie się bardzo znana w branży postać — Bogdan Miciuła. Ponad 10 lat pracował on w Kazachstanie dla spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiG). Własne ramię wiertnicze jest Petrolinvestowi bardzo potrzebne.

— W ubiegłym roku na prace wiertnicze w Kazachstanie wydaliśmy około 80 mln USD. Pieniądze trafiły właśnie do PNiG, Saipem oraz spółek chińskich i francuskich. Teraz stopniowo coraz więcej takich prac będzie przejmować nasza firma — mówi szef Petrolinvestu.

Nowa firma będzie pracowała nie tylko dla polskiej spółki. Paweł Gricuk liczy na zdobycie kontraktów z koncernami w Kazachstanie, m.in. z KazMunaiGazem i rosyjskim Łukoilem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Petrolinvest wyśle wiertła do Londynu