Petrolinvest zbiera amunicję na inwestycje

Paweł Janas
opublikowano: 06-10-2010, 00:00

Podwyższenie kapitału ma ułatwić m.in. sfinalizowanie umowy z Totalem oraz zakup spółki wydobywczej w Rosji.

Podwyższenie kapitału ma ułatwić m.in. sfinalizowanie umowy z Totalem oraz zakup spółki wydobywczej w Rosji.

Petrolinvest, spółka poszukująca ropy naftowej w Kazachstanie, zwołała na 30 października Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Głównym celem jest podjęcie uchwały o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego — o 150-190 mln zł.

— Podejmowane działania zmierzają do uzyskania pozytywnego cash-flow w Petrolinveście. Pozyskane pieniądze pozwolą nam m.in. na akwizycję i rozwinięcie wydobycia na produkującym już przemysłowo złożu ropy naftowej w Rosji, sfinansowanie część odwiertów na strukturze Shyrak w Kazachstanie i spełnienie warunków umowy z francuskim koncernem Total — mówi Ryszard Krauze, szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz Petrolinvestu.

Kluczowe dla przyspieszenia prac w Kazachstanie jest sfinalizowanie kontraktu z Totalem. Zgodnie z podpisaną w marcu umową, Francuzi mają wyłożyć na wiercenia 70 mln USD na złożu Koblandy (w zamian za 50 proc. udziałów w koncesji OTG). By tak się stało, Polska spółka musi spełnić kilka warunków, m.in. spłacić kredyt w jednym z kazachskich banków, w których zastawione jest pole OTG.

Uchwała walnego wiąże się także m.in. z planami przejęcia przez Petrolinvest spółki wydobywającej ropę w Rosji. Niedawno spółka informowała o podpisaniu przedwstępnej umowy zakupu połowy udziałów w półce Bogorodsknieft. Ma złoża w okolicach Saratowa, na południowy wschód od Moskwy i wydobywa tam około 1 mln baryłek ropy rocznie. Dzięki zaangażowaniu Petrolinvestu ta wielkość ma się podwoić.

— Za udziały Bogorodsknieftu chcemy zapłacić akcjami z nowej emisji akcji — tłumaczy członek rady nadzorczej Petrolinvestu.

Przyznaje także, że w ramach planowanego podwyższenia kapitału, część emisji obejmie Prokom Investments, główny akcjonariusz spółki wydobywczej. Nie sprecyzował, czy będzie to jedna, czy kilka emisji.

Zarząd Petrolinvestu podkreśla w komunikacie, że sama uchwała w sprawie warunkowego podniesienia kapitału zakładowego nie oznacza jednoczesnego wyemitowania akcji i wprowadzenia ich do obrotu, a ewentualne emisje będą dokonywane na zasadach rynkowych i przy cenie emisyjnej nie niższej niż wartość nominalna akcji wynosząca 10 zł. Wczoraj po spadku o 3,2 proc., jedna akcja kosztowała 11,05 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu