Petrolinvestnie kupi firm w Rosji

KSA
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Nafciarska spółka zawiesza rozmowy o przejęciu rosyjskich firm. Woli skoncentrować się na poszukiwaniach ropy w Kazachstanie.

Nafciarska spółka zawiesza rozmowy o przejęciu rosyjskich firm. Woli skoncentrować się na poszukiwaniach ropy w Kazachstanie.

Petrolinvest ze stajni Ryszarda Krauzego poinformował o zawieszeniu negocjacji w sprawie zakupu rosyjskich spółek poszukiwawczo-wydobywczych. Powody? Pierwszy to możliwość uczestniczenia w konsolidacji kazachskiego rynku wydobywczego. Drugi — koncentracja na potencjale złóż w tym kraju.

Polska firma tłumaczy, że dzięki skoncentrowaniu się na Kazachstanie osiągnie planowane zasoby ropy naftowej i zakładany poziom wydobycia. I uczyni to w sposób najbardziej efektywny dla akcjonariuszy — chce im zapewnić wyższą stopę zwrotu z inwestycji. Ostatnią z przyczyn podanych przez Petroinvest jest niestabilna sytuacja na rynkach kapitałowych.

Pod koniec lipca Petrol- invest informował o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie nabycia grupy rosyjskich spółek poszukiwawczo-wydobywczych. Za 50-procentowy pakiet miał zapłacić 100 mln USD (około 250 mln zł). Umowa miała zostać sfinalizowana w sierpniu, ale przesunięto ją w związku z przedłużającym się due diligence. Na początku września spółka informowała o trzymiesięcznej umowie, na podstawie której miała kontynuować badanie prawno-finansowe firm. Miały też zostać ustalone ostateczne warunki transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane