Petrolot będzie tankował samoloty Emirates

PAP
opublikowano: 05-02-2013, 12:57

Petrolot, spółka PKN Orlen, wygrał przetarg na dostarczanie paliwa lotniczego dla Emirates - jednej z największych linii lotniczych świata. Paliwo będzie tankowane przez samoloty tego przewoźnika, realizujące połączenia z lotniska Chopina w Warszawie.

Jak poinformował Petrolot we wtorkowym komunikacie, pierwszy samolot Emirates zostanie zatankowany paliwem dostarczonym przez tę spółkę już 6 lutego.

"Szacowany wolumen paliwa, którego będą potrzebować samoloty linii Emirates, operujące z warszawskiego lotniska, to 1,25 mln litrów miesięcznie" - podał Petrolot.

W komunikacie spółki przypomniano, że "według zapowiedzi Emirates planuje regularne połączenia z lotniska Chopina w Warszawie przez siedem dni w tygodniu samolotami Airbus A330-200".

"Wygrana w konkurencji o pozyskanie tak prestiżowego klienta jakim są linie lotnicze Emirates oraz przekrojowe portfolio nabywców, których obsługuje Petrolot na polskich lotniskach, pokazują elastyczność i dostosowanie standardów firmy do wysokich wymagań dzisiejszego rynku paliw lotniczych" - powiedział, cytowany w komunikacie Petrolot, prezes tej spółki Ireneusz Wesołowski.

Petrolot podał, że w 2012 r. i na początku 2013 roku brał udział w 38 przetargach organizowanych przez przewoźników lotniczych na dostawy paliwa lotniczego JET. Spółka wygrała 34 z nich, co stanowi niemal 90 proc. całego zapotrzebowania na paliwo dla linii lotniczych operujących na polskich lotniskach.

Petrolot sp. z o.o. to największy krajowy podmiot świadczący usługi w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo lotnicze, magazynowania i obrotu tymi produktami. Spółka dysponuje własną bazą magazynową o pojemności 22 tys. metrów sześc. w 12 lokalizacjach na terenie Polski. Posiada także 48 autocysterny oraz dysponuje 134 cysternami kolejowymi dla zabezpieczenia dostaw paliw do magazynów lotniskowych.

W 2012 r. Petrolot dostarczył paliwo lotnicze 1424 zagranicznym i krajowym odbiorcom. Od 21 grudnia 2012 r. spółka jest w 100 proc. podmiotem zależnym PKN Orlen - płocki koncern podpisał wtedy umowę kupna od PLL LOT 49 proc. udziałów w Petrolot, zwiększając tym samy swe udziały w spółce.

Emirates to jedna z największych linii lotniczych na świecie. Składająca się z ponad 190 samolotów flota tego przewoźnika obsługuje połączenia do 120 miast w ponad 70 krajach. W latach 2011-12 Emirates przewiózł 34 mln pasażerów. Emirates jest głównym podmiotem w branży transportu lotniczego, obsługując 1,8 mln ton ładunków w latach 2011-12, co stanowi 16,2 proc. łącznych przewozów w tej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane