Czytasz dzięki

Petru: Kompromis ws. Grecji tylko odsunie problem w czasie

PAP
opublikowano: 24-06-2015, 19:29

W Polsce za mało się mówi o greckim kryzysie – uważa lider ugrupowania NowoczesnaPL Ryszard Petru. Jego zdaniem w najbliższych dniach Grecja i jej wierzyciele wypracują kompromis, ale będzie to odsunięcie problemu w czasie, a nie ostateczne rozwiązanie.

Petru przyjechał w środę do Brukseli na zaproszenie premiera Belgii Charles’a Michela oraz Guy Verhofstadta, szefa unijnej frakcji liberałów. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w strefie euro, szczególnie w Grecji. "W Polsce za mało się o tym mówi" – ocenił Petru podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli. "Premier Kopacz i Beata Szydło nie doceniają wagi problemu" – dodał.

W środę wieczorem w Brukseli spotykają się ministrowie finansów strefy euro, by rozmawiać o wygasającym 30 czerwca programie pomocowym dla Grecji. Petru ocenia, że dojdzie do "zgniłego kompromisu" i "odsunięcia problemu w czasie", ale nie będzie to "ostateczne rozwiązanie".

Twórca NowoczesnejPL wskazuje, że proponowane przez Ateny "podwyżki podatków dobiją gospodarkę". Jego zdaniem w dłuższym terminie nie obejdzie się bez restrukturyzacji greckiego długu, jednak powinno to być rozwiązanie, w którym umorzeniu części długu towarzyszą reformy, które pozwolą spłacić resztę. Petru uważa, że nie należy redukować długu, gdyby wszystko miało się dziać "po staremu". Tymczasem, zdaniem lidera NowoczesnejPL, obecny rząd w Atenach "nie pójdzie na reformy".

Petru przypomina, że ewentualne porozumienie musi być zatwierdzone m.in. przez grecki parlament, tymczasem premier Grecji Aleksis Cipras jest "zakładnikiem oczekiwań". "Cipras we własnej partii ma opozycję bardziej radykalną od niego" – powiedział Petru.

Jego zdaniem Polska w razie bankructwa Grecji lub jej wyjścia ze strefy euro "może dostać rykoszetem". "Jesteśmy najmniej przygotowani na takie ryzyko, obok Węgier" – powiedział, wskazując na ryzyko wzrostu zmienności kursu złotego.

Petru przypomniał niedawną wypowiedź premier Ewy Kopacz o tym, by Polacy jadąc na wakacje do Grecji zabierali ze sobą gotówkę. "To mało poważne" – skomentował. "To przekaz biura podróży, a nie premier dużego kraju" – dodał. Jego zdaniem Ewa Kopacz i Beata Szydło "to nie są osoby na trudne czasy". Zdaniem Petru realizacja obietnic wyborczych składanych przez PiS to ryzyko powtórzenia greckiego scenariusza w Polsce.

Szef ugrupowania ocenia, że powinna zmienić się polska polityka względem UE. "Trzeba narzucać narrację, a nie tylko brać pieniądze" – powiedział, wskazując m.in. na korzyści, jakie nasz kraj odniósłby z wdrożenia dyrektywy usługowej.

Zdaniem Petru wraz z wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich perspektywa przyjęcia przez Polskę euro oddaliła się, dlatego należy się zastanowić, "jak w Europie dwóch prędkości, będąc poza strefą euro, być bliżej Europy pierwszej prędkości".

Petru zaznaczył, że spotkania z unijnymi liberałami nie oznaczają decyzji o związaniu się NowoczesnejPL z frakcją ALDE. "Nie chcę tego deklarować" – powiedział, dodając, że najbliżej mu "do partii reformatorskich i wolnorynkowych".

Jak informuje NowoczesnaPL, Petru ma wziąć udział w środowym spotkaniu liderów liberalnych partii europejskich, w którym obok premiera Belgii i szefa Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wezmą udział m.in. premierzy Holandii Mark Rutte, Luksemburga Xavier Bettel, Finlandii Juha Sipila i Estonii Taavi Roivas.

Ryszard Petru
Marek Wiśniewski
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane