Pfleiderer mocno w dół po karze od UOKiK

opublikowano: 28-12-2017, 11:00
aktualizacja: 28-12-2017, 16:22

Notowania Pfleiderera mocno spadają decyzji prezesa UOKiK, dotyczącej nałożenia 135 mln zł kary na pięć spółek, w tym należące do grupy Pfleiderer. Na giełdową spółkę przypadnie 15,96 mln zł, a jego spółkę zależną 19,8 mln zł.

Jak podano, rozbity został wieloletni kartel producentów płyt do produkcji mebli. Uczestniczy zakazanego porozumienia to: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów, Swiss Krono.

UOKiK
Fot: Krystian Maj/FORUM

Kilka tygodni temu Pfleiderer poinformował o otrzymaniu zawiadomienia od prezesa UOKiK o zakończeniu postępowania antymonopolowego, dotyczącego ustalania cen płyt przez kilka podmiotów, m.in. giełdową spółkę.

Postępowanie rozpoczęło się w 2012 r. UOKiK uważa, że Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Swiss Krono (dawniej: Kronopol), Pfleiderer Group (dawniej: Pfleiderer Grajewo) oraz Pfleiderer Wieruszów (dawniej: Pfleiderer Prospan) porozumiały się w sprawie ustalania cen i wymianie informacji handlowych dotyczących warunków sprzedaży na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce, co mogło naruszać przepisy antymonopolowe.

UOKIK 27 października 2017 r. powiadomił Komisję Europejską o przewidywanej decyzji stwierdzającej naruszenie przepisów. 

W 2016 r. przychody Pfleiderer Group wyniosły 929 mln zł. Zysk netto sięgnął 14,7 mln zł.

Pfleiderer uważa, że jest niewinny.

"W toku przeprowadzonego audytu wewnętrznego Spółka nie zidentyfikowała naruszeń prawa konkurencji, które uzasadniałyby wydanie Decyzji w stosunku do Spółki i Pfleiderer Wieruszów sp. z o.o. W związku z tym Spółka planuje złożenie odwołania od Decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka zwraca uwagę, że kary określone w Decyzji płatne są po uprawomocnieniu się Decyzji, to jest po wyczerpaniu dwuinstancyjnej sądowej procedury odwoławczej" - głosi komunikat spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane