Pfleiderer podniósł sobie poprzeczkę

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Zapewnienia, że producent płyt zaskoczy rynek rocznym wynikiem, podbiły jej kurs. Wcześniej od miesięcy akcje taniały.

— Optymistycznie patrzę na czwarty kwartał. Jestem pewien, że uda się nam w tym roku osiągnąć wyniki lepsze, niż powszechnie zakłada się na rynku — twierdzi Tom K. Schä binger, prezes Pfleiderer Group, wskazując na szacunki analityków dotyczące tegorocznego zysku EBITDA.

Rynkowy konsens mówi wyniku na poziomie 143 mln EUR. EBITDA grupy po trzech kwartałach sięgnęła 104,6 mln EUR (a skorygowana o wpływ czynników jednorazowych — 107,4 mln EUR). To oznacza wzrost r/r o prawie 9 proc. Dobra sytuacja i osiągane wyniki skłoniły grupę do podniesienia celów strategicznych, jakie ma osiągnąć w 2021 r. Przychody miałyby sięgnąć 1,3 mld EUR, czyli o 100 mln EUR więcej, niż zakładano we wrześniu 2017 r. Dodatkowo grupa zapowiada wzrost marży EBITDA powyżej 16 proc. (w okresie od stycznia do września tego roku było to 13,1 proc., a w przypadku skorygowanego wyniku — 13,4 proc.).

— Zamierzamy też na koniec przyszłego roku zmniejszyć relację długu netto do EBITDA do 2-2,5 — dodaje Tom K. Schä binger.

Na koniec września tego roku, przy zadłużeniu przekraczającym 385 mln EUR, wskaźnik wynosił około 2,8. Prezes potwierdza też, że jego spółka będzie w tym i w przyszłym roku realizować założenia ogłoszonej w 2017 r. polityki dywidendowej. Na wypłatę dla akcjonariuszy ma przeznaczać do 70 proc. zysku netto. W zeszłym roku na dywidendę poszło prawie 71,2 mln zł (1,2 zł na akcję). Po trzech kwartałach tego roku czysty zysk wyniósł 15,6 mln EUR (24 mln zł) wobec 19,1 mln EUR rok wcześniej.

— Nasze akcje są niedowartościowane, dzięki czemu stanowią atrakcyjną opcję inwestycyjną — ocenia Tom K. Schä binger.

W środę po południu papierami spółki handlowano po 30,3 zł, co oznaczało wzrost o prawie 6 proc. Od początku września Pfleiderer jest jednak przeceniany i w tym czasie jego kapitalizacja spadła o ponad jedną piątą. Jak to wytłumaczyć? Prezes nie wie.

— Nasze notowania giełdowe kształtują się zupełnie inaczej niż osiągane przez nas wyniki — dziwi się Tom K. Schä binger.

Na pytanie, jaki w tej sytuacji sens jest utrzymywania spółki na GPW, nie odpowiedział.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu