Czytasz dzięki

PFR rusza z funduszem funduszy

opublikowano: 16-08-2017, 22:00

Startuje nabór ofert do funduszy PFR NCBR CVC, który ma dostarczyć ponad 800 mln zł finansowania spółkom technologicznym.

Kto chce inwestować wspólnie z państwowym wehikułem w projekty technologiczne, może szykować pieniądze. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zakończył właśnie prace nad przygotowaniem funduszu PFR NCBR CVC i rozpoczyna proces naboru ofert.

KROK PO KROKU: Polski Fundusz Rozwoju, kierowany przez Pawła Borysa, próbuje stworzyć kompleksowy mechanizm wsparcia firm — od etapu zalążkowego po fazę wzrostu i ekspansji. Właśnie oficjalnie zaczyna poszukiwania korporacji, które będą chciały wspólnie z nim inwestować w segmencie technologicznym.
Fot. Grzegorz Kawecki

Za dziesięcioliterowym skrótowcem kryje się pierwszy w swoim rodzaju w Polsce fundusz funduszy. W jego ramach krajowe i międzynarodowe korporacje mają wraz z państwowym wehikułem wykładać pieniądze — łącznie ponad 800 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z PFR. Trafią one do 6-9 niezależnych funduszy o kapitalizacji 80-150 mln zł, które mają samodzielnie inwestować w spółki technologiczne w fazie wzrostu i ekspansji. W pojedynczą spółkę mają inwestować od 5 do 35 mln zł. „W ciągu kilku najbliższych lat fundusze zainwestują w małe i średnie firmy o profilu technologicznym. Poza wsparciem finansowym typu venture capital, przedsiębiorstwa te otrzymają możliwość weryfikacji swoich pomysłów w danej korporacji. Gdy rolę inwestora prywatnego w funduszu będzie pełnić korporacja międzynarodowa, polskie projekty innowacyjne zyskają dodatkową możliwość szybszej ekspansji za granicę” — opisuje ideę funduszu PFR.

Fundusz ma pełnić rolę pierwszego w kraju systemowego mechanizmu wsparcia dla segmentu CVC, czyli korporacyjnych funduszy inwestycyjnych, tworzonych przez duże firmy w celu wyłowienia i wspierania mniejszych firm z komplementarnymi produktami czy usługami. PFR będzie zachęcać korporacje do tego rodzaju inwestycji, wykładając maksymalnie połowę pieniędzy. W ostatnim czasie PFR szybko rozkręca działalność. W ubiegłym tygodniu ogłoszono rozpoczęcie naboru do PFR Biznest FIZ, czyli funduszu funduszy, który ma wspierać aktywność inwestycyjną tzw. aniołów biznesu. Aplikacje do Biznest FIZ będą przyjmowane od 4 do 19 września, fundusz będzie dysponować kwotą 258 mln zł, do czego ma dojść drugie tyle od inwestorów prywatnych. Od tego tygodnia toczą się też konsultacje z branżą venture capital, dotyczące modelu funkcjonowania przygotowywanego funduszu PFR KOFFI FIZ, który będzie skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, realizujących projekty innowacyjne, ale niekoniecznie technologiczne. Najwcześniej wystartował projekt PFR Starter FIZ, którego beneficjentem mają być spółki w najwcześniejszym okresie rozwoju, które mogą liczyć na 1-3 mln zł wsparcia na pierwszym etapie. Za pośrednictwem funduszy venture capital do takich spółek ma trafić prawie 800 mln zł. Nabór pośredników finansowych do tego programu, zakończony w połowie czerwca, wzbudził bardzo duże zainteresowanie — liczba deklaracji od prywatnych inwestorów przerosła trzykrotnie możliwości funduszu. PFR Ventures pracuje też nad jeszcze jednym funduszem, PFR Otwarte Innowacje FIZ, który ma pełnić funkcję akceleratora i za pomocą ponad 400 mln zł przyspieszać rozwój małych i średnich spółek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane