Czytasz dzięki

PGE: elektromobilność jest przyszłością

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

PGE kompleksowo przygotwuje się do upowszechnienia elektromobilności

Uruchomienie publicznych, szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych w kilku polskich miastach w ramach pilotażu związanego z budową infrastruktury systemu elektromobilności, zarządzanie powstałą infrastrukturą ładowania oraz sprzedaż usług ładowania wraz z dodatkowymi usługami dla klientów jak m.in. e-carsharing, czyli krótkoterminowy wynajem samochodów elektrycznych — to kluczowe obszary innowacyjnego programu elektryczności mobilnej PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

ZGODNIE Z PLANEM ROZWOJU: Zainicjowany przez PGE program e-Mobility wpisuje się w cel strategiczny wyznaczony przez Ministerstwo Energii, który nakreśla perspektywę miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w roku 2025. Ministerstwo Energii pracuje nad tym projektem w ramach Planu Rozwoju Elektromobilności.
Zobacz więcej

ZGODNIE Z PLANEM ROZWOJU: Zainicjowany przez PGE program e-Mobility wpisuje się w cel strategiczny wyznaczony przez Ministerstwo Energii, który nakreśla perspektywę miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w roku 2025. Ministerstwo Energii pracuje nad tym projektem w ramach Planu Rozwoju Elektromobilności. Fot. Katarzyna Urbanek

PGE przygotowuje się do wejścia na polski rynek elektromobilności w sposób kompleksowy. W drugiej połowie 2017 r. trzy marki samochodów elektrycznych: BMW i3, VW eGolf oraz nissan leaf stały się częścią floty firmowej Grupy PGE. Testy użytkowe i drogowe pozwoliły ocenić możliwości, zalety i wady codziennego użytkowania takich aut w zastosowaniach biznesowych i dokonać pierwszej oceny funkcjonalności, elastyczności i ograniczeń w eksploatacji samochodu elektrycznego dla celów biznesowych. Zebrana w okresie testowym wiedza będzie wykorzystywana zarówno w rozwijaniu floty samochodowej spółek Grupy PGE w przyszłości,jak i przy tworzeniu oferty rynkowej.

Praktyczne próby

Elektryczne samochody z logo PGE były testowane na ulicach stolicy oraz Łodzi, gdzie PGE uruchomiła pierwszą z kilku publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym. Stacja o mocy 50 kW, zbudowana w Galerii Łódzkiej, pozwala na naładowanie auta (od około 15 do 80 proc. pojemności baterii) w ciągu zaledwie 20-30 minut i cieszy się dużą popularnością. PGE zaoferuje także usługę instalacji i zarządzania standardowymi, wolnymi stacjami ładowania dla klientów flotowych.

Takie stacje na prąd zmienny, najczęściej o mocy 11 kW, 22 kW i umożliwią pełne naładowanie samochodu w czasie od 4 do 8 godzin. Usługa będzie rozwijana we współpracy z władzami samorządowymi miast i aglomeracji.

— Elektromobilność to jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju Grupy PGE. Wykorzystujemy ten megatrend jako szansę na wejście w nowe obszary biznesu i pozyskanie perspektywicznych źródeł przychodu, co spełnia cele naszej zaktualizowanej strategii. Dodatkowo zwiększenie dostępności aut elektrycznych wpłynie w sposób istotny na ograniczenie smogu w polskich miastach i poprawę jakości powietrza, w czym chcemy mieć swój udział — mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

— Zgodnie z rządowym programem rozwoju elektromobilności, potrzebujemy w Polsce 6 tysięcy stacji ładowania aut elektrycznych, w tym około 400 stacji ładowania szybkiego, a PGE chce być na tym rynku, liderem. Inwestycje oczywiście będziemy prowadzić adekwatnie do tempa rozwoju rynku dostosowując szybkość budowy infrastruktury do skali popytu — mówi Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ładowanie aut elektrycznych w publicznych stacjach ładowania PGE będzie bezpłatne co najmniej do końca 2018 r.

— Zakładamy, że w stosunkowo bliskiej przyszłości kierowcy będą płacić za usługę ładowania pojazdu na stacjach, jednak nie wprost za ilość pobranej energii. Finalne rozwiązania taryfowe są obecnie w przygotowaniu. Na ich docelowykształt złożą się obowiązujące regulacje, wytyczne organów podatkowych, a także przesłanki operacyjne i rynkowy poziom cen. Z pewnością, w miarę wzrostu liczby samochodów elektrycznych oraz rozwoju i dojrzewania rynku, wszystkim jego uczestnikom przyjdzie zweryfikować podejście do taryf, w oparciu o rzeczywiste doświadczenia i wnioski z procesów obsługowych, już po uruchomieniu pierwszych płatnych publicznych stacji ładowania — dodaje Paweł Śliwa.

Auta i energia

Grupa PGE zamierza rozwijać także własny model e-carsharingu, czyli krótkoterminowego wynajmu aut elektrycznych. To opłacalne oraz wygodne dla użytkownika rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Fakt wykorzystania napędu elektrycznego dodatkowo wpłynie na poprawę jakości powietrza i komfort życia w mieście. Nasze pilotażowe działania w zakresie elektromobilności nastawione są na weryfikację wypracowanego modelu biznesowego. Testowanie projektu w jego kolejnych fazach w kilku różnych miastach umożliwi wypracowanie optymalnego kształtu działań i przyczyni się do udoskonalania oferty skierowanej do klientów — mówi Paweł Śliwa.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane