Czytasz dzięki

PGE wraca do źródeł

Dzień po plotkach o powiązaniu PGE z kopalniami PGG prezes pierwszej firmy zapowiedział zamykanie projektów niezwiązanych z podstawową działalnością

Zaskakujący komunikat PGE, największej polskiej firmy energetycznej, pojawił się w czwartek. Kontrolowana przez państwo grupa ogłosiła, że „podjęła decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością grupy”. Z powodu koronawirusa? Nie.

Wojciech Dąbrowski jest prezesem PGE od 20 lutego.
Zapowiedział audyt projektów oraz transformację grupy w kierunku zielonych
źródeł, ale przy poszanowaniu źródeł konwencjonalnych.
Zobacz więcej

NOWY PREZES ROBI AUDYT:

Wojciech Dąbrowski jest prezesem PGE od 20 lutego. Zapowiedział audyt projektów oraz transformację grupy w kierunku zielonych źródeł, ale przy poszanowaniu źródeł konwencjonalnych. Fot. WM

„Decyzja wynika z zapowiadanego przez Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGE, przeglądu projektów prowadzonych w grupie pod kątem ich zasadności, rentowności, efektywności i przydatności” — czytamy w komunikacie.

Własną interpretację ma Paweł Puchalski z Domu Maklerskiego Santander.

— Komunikat PGE jest odpowiedzią zarządu na niedawne pogłoski, wskazujące na możliwość powiązania ze spółką niektórych kopalni PGG — uważa analityk.

Ucieczka przez PGG?

W środę o takiej możliwości można było usłyszeć na antenie radia TOK FM. Radio poinformowało, że kopalnie ROW, czyli Jankowice, Marcel, Chwałowice i Rydułtowy, należące do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), mają trafić do PGE.

Energetyczna grupa ma 16-procentowy pakiet akcji górniczej firmy. Daria Klimza, dziennikarka TOK FM, podała potem, że przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (nadzorują energetykę) „nie potwierdzają informacji o (…) wiązaniu ROW z energetyką”.

Zdecydowanych zaprzeczeń jednak nie było. PGG zanotowała w 2019 r. prawie pół miliarda złotych straty netto, a ten rok zapowiada się dla niej pesymistycznie. Składa się na to ciepła zima, wysoki poziom importu węgla ze Wschodu oraz pandemia, owocująca spadkiem popytu na prąd, a zatem również na węgiel. PGE też jest w tym roku pod presją. Po 2019 r. ma prawie 4 mld zł straty, a przed sobą wymóg inwestowania w zieloną transformację przy spadającym — w związku z pandemią — popycie na prąd.

Podstawowa, czyli jaka?

Zapytaliśmy więc PGE, co jest jej podstawową działalnością. W odpowiedzi grupa wskazała, że działa w pięciu podstawowych segmentach.

„W energetyce konwencjonalnej, gdzie przedmiotem działalności jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w źródłach konwencjonalnych; w ciepłownictwie, gdzie przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w źródłach kogeneracyjnych oraz przesyłanie i dystrybucja ciepła; w energetyce odnawialnej oraz świadczeniu usług systemowych. Grupa działa też w segmencie obrotu” — czytamy w odpowiedzi.

O węglu kamiennym, produkowanym przez PGG, nie ma ani słowa. Pominięto też kilka innych spektakularnych projektów inwestycyjnych.

E-auto czy atom?

PGE, poprzez spółkę ElectroMobility Poland, prowadzi też projekt budowy polskiego auta elektrycznego. Grupa wydała już nieco ponad 30 mln zł, ale w połowie roku zamierzała poprosić o kilka miliardów na budowę fabryki. Elektromobilność nie znalazła się jednak na liście podstawowych aktywności PGE. Poza tym PGE jest właścicielem firmy carsharingowej 4mobility, a w elektromobilność (choć nie tylko) miał też inwestować specjalny FIZAN Eko-Inwestycje, wyposażony na początek w 1,5 mld zł.

Za podstawową działalność trudno też uznać Polimex-Mostostal, czyli firmę zajmującą się wykonawstwem energetycznym. PGE ma w niej 16 proc. Nie jest też oczywiste, czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności dla energetyki, rozwijany obecnie przez spółkę PGE Systemy. A co z planem budowy odkrywki węgla brunatnego Złoczew?

Projekt należy do podstawowej działalności PGE, ale jego rentowność jest pod znakiem zapytania. Podobnie jak megainwestycja w elektrownię jądrową, przewidziana w projekcie polityki energetycznej państwa do 2040 r.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Tematy