PGE wybrał lokalizacje pod elektrownię jądrową

DI, PAP
opublikowano: 25-11-2011, 10:30

Żarnowiec, Choczewo, Gąski - to trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej wskazane przez jej inwestora Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy miejsca leżą nad Morzem Bałtyckim.

"To są trzy lokalizacje, które PGE wybrała z 92 lokalizacji, które analizowaliśmy. Według pełnej analizy są najlepsze. Od wiosny przyszłego roku będą tam trwały pogłębione badania, które doprowadzą do ostatecznego wyboru jednej. Zakładamy, że będzie to jedna z tych trzech, innego wariantu na dziś sobie nie wyobrażamy" - oświadczył Zadroga.

Jak mówił dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz, kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria, stosując się do wytycznych Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej i korzystając z zagranicznych doświadczeń.

Cichosz podkreślił, że grunty we wskazanych lokalizacjach należą albo do Skarbu Państwa, ewentualnie do Lasów Państwowych, albo - jak w przypadku Żarnowca - częściowo do PGE. Wiceprezes PGE EJ Witold Drożdż podkreślał, że nie leżą one na terenach chronionych unijnym programem środowiskowym Natura 2000, do których włączono praktycznie całe polskie wybrzeże Bałtyku.

Drożdż dodał, że lokalizacje celowo są neutralne dla oferowanych Polsce technologii, aby nie faworyzować żadnej z nich. Wyjaśnił też, że w przypadku kluczowej sprawy - systemu chłodzenia - w Gąskach i Choczewie możliwy jest system otwarty, czyli pobieranie i zrzut wody bezpośrednio do morza. W przypadku Żarnowca, gdzie miejsce ewentualnej budowy leży nad jeziorem, przewidziany jest system zamknięty, wymagający mniej wody.

Cichosz podkreślał, że Gąski są nową lokalizacją, wybraną wyłącznie przez PGE, która nie pojawiła się na wcześniejszych listach, publikowanych przez ministerstwo gospodarki.

Chcielibyśmy, aby w lutym, marcu 2012 r. w trzech wskazanych miejscach firma, która zostanie wybrana w przetargu, rozpoczęła specjalistyczne badania, obejmujące m.in. wiercenia, badania hydrologiczne, meteorologiczne - mówił Cichosz.

Podkreślał, że doświadczenia innych krajów pokazują, iż gminy, na których terenie pojawia się elektrownia jądrowa, mają – jak to określił - niesamowitą szansę na rozwój; pojawiają się tam np. miejsca pracy związane z zapleczem dla budowy i funkcjonowania siłowni.

Na konferencję PGE zaprosiło wójtów gmin, w których wybrano trzy lokalizacje. Wójt gminy Mielno, w której leżą Gąski, Olga Roszak mówiła, że jest zaskoczona informacją i na pewno będą konieczne konsultacje z lokalną społecznością. "Dziś wracam do swojej miejscowości, na pewno spotkam się z radnymi i będę te sprawy omawiać. Jesteśmy gminą turystyczną i bezwzględnie ten aspekt musi zostać zachowany. Jak to będzie zrobione - jeszcze nie wiem" - podkreśliła Roszak.

Przedstawiciele PGE zapewniali, że turystyczny charakter okolicy, w której znajdzie się elektrownia, będzie zachowany.

Zobacz lokalizacje wybrane przez PGE.


Pokaż PGE na większej mapie

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane