PGK Koszalin pokonuje wyzwania i wyznacza trendy

Partnerem publikacji jest PGK Koszalin
opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Do 2035 r. będziemy wytwarzać w Polsce ok. 17 mln ton odpadów komunalnych rocznie. W 2034 r. różnego rodzaju instalacje mają być gotowe do przetworzenia 5,7 mln ton selektywnie zebranych odpadów rocznie.

Chcielibyśmy do 2035 r. osiągnąć recykling odpadów na poziomie 65 proc. – mówi Tomasz Uciński, prezes PGK w Koszalinie i Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

- Dlatego PGK wraz z innymi krajowymi i europejskimi firmami, także organizacjami działa na rzecz korekty niektórych regulacji, np. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), systemu kaucyjnego. W 2020 r. UE przyjęła tzw. taksonomię, która określa, jakie działania mogą być uznane za zrównoważone. Taksonomia zakłada odejście od spalania odpadów na rzecz recyklingu i wysokich opłat za emisję CO2 za niedostosowanie się do wytycznych. Średnia unijna przetwarzania odpadów z użyciem ciepła odpadowego to 26 proc., ale kraje takie jak Szwecja, Dania czy Austria dochodzą do poziomu 50 proc. W Polsce to zaledwie 8 proc. Nie negując zasad taksonomii, chcielibyśmy do 2035 r. osiągnąć recykling na poziomie 65 proc. i uzyskać możliwość termicznego przetwarzania odpadów z wykorzystaniem ciepła odpadowego do 35 proc. – nie wszystkie odpady nadają się do recyklingu – mówi Tomasz Uciński, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie.

Zwraca on uwagę, że w Polsce jest zbyt mało instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, dlatego transporty z odpadami wożone są na duże odległości, co generuje koszty i dodatkowe emisje.

- To sytuacja niezgodna z unijnym pakietem aktów prawnych „Fit for 55”, mającym na celu zmniejszenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem 1990 r. Potrzebujemy większej liczby instalacji do termicznej obróbki odpadów, ale z jednoczesnym wykorzystaniem powstałego ciepła na rzecz lokalnej społeczności. Wtedy, w dłuższej perspektywie, mamy pewność, że opłaty za emisję CO2 nie będą naliczane – mówi Tomasz Uciński.

Z kolei Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podkreśla, że dzięki racjonalnym inwestycjom PGK Koszalin miasto i region należą do liderów gospodarki odpadami.

Zagospodarowanie odpadów to jedna z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki komunalnej – podkreśla Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

- Nie dziwi więc fakt, że do inwestycji w ochronę środowiska przykładamy odpowiednią wagę, a PGK Koszalin jest tu wypróbowanym partnerem samorządu. Spółka opiera swoją działalność na harmonijnej współpracy z lokalną społecznością, z władzami miasta i sąsiednich gmin. PGK Koszalin od wielu już lat jest nie tylko liderem zmian w gospodarce odpadami, ale samo stara się te zmiany kreować. O aktywności spółki świadczą chociażby zabiegi w sprawie pozyskania środków z Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Dzięki temu w Sianowie zmodernizowany zostanie Regionalny Zakład Odzysku Odpadów – mówi prezydent Koszalina.

Partnerem publikacji jest PGK Koszalin

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane