Czytasz dzięki

PGNiG dostarczy gaz mieszkańcom Torunia

Barbara Warpechowska
opublikowano: 23-06-2016, 22:00

Nowa elektrociepłownia gazowa w EDF Toruń zastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku kotły węglowe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło w środę z EDF Gaz Toruń oraz EDF Toruń umowy na dostarczanie paliwa gazowego do niedawnowybudowanej elektrociepłowni w Toruniu. Pierwsza obejmuje dostarczanie gazu podczas rozruchu technologicznego inwestycji. Drugi kontrakt dotyczy dostaw gazu po oddaniu elektrociepłowni do eksploatacji komercyjnej od 1 marca 2017 r. do 1 października 2019 r. W czasie umowy spółka dostarczy łącznie około 355 mln m sześc. gazu.

— Umowa na dostawy gazu ziemnego do elektrociepłowni w Toruniu jest kolejnym potwierdzeniem atrakcyjności naszej oferty. Wybierając PGNiG, klienci otrzymują nie tylko konkurencyjne ceny zakupu paliwa, ale również gwarancję dostaw gazu od wiarygodnego kontrahenta, co jest najważniejsze w przypadku takich inwestycji — mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

EDF Toruń to producent i dostawca ciepła dla ponad 100 tys. mieszkańców miasta, przedsiębiorstw i instytucji. Z roczną produkcją ponad 2500 TJ zaspakaja 57 proc. potrzeb cieplnych Torunia. Firma zapewnia całoroczne dostawy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i wentylacji. W lipcu 2015 r.

rozpoczęto budowę wysokosprawnej elektrociepłowni gazowej, która w pierwszym kwartale 2017 r. zastąpi kotły węglowe. Nowa elektrociepłownia gazowa będzie miała 330 MWt łącznej zainstalowanej mocy cieplnej i około 100 MWe mocy elektrycznej.

— Elektrociepłownia gazowa będzie wyposażona w wysokosprawną i niskoemisyjną instalację kogeneracyjną, produkującą jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Dzięki zastąpieniu kotłów węglowych nową elektrociepłownią gazową o około 90 proc. obniży się emisja tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu — podkreśla Robert Kowalski, prezes EDF Toruń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane