PGNiG musi mieć jasne wytyczne od URE

[ABT]
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

Regulator nakłania PGNiG do korekty prognozy kursu dolara we wniosku taryfowym.

Wiele wskazuje na to, że Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) czeka kolejna poważna dyskusja dotycząca nowej taryfy na gaz, która ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Gazowy potentat wnioskuje o dwucyfrową podwyżkę. W przyszłym tygodniu URE powinien wydać decyzję, ale okazuje się, że są wątpliwości co do kwestii podstawowej. Urząd oczekuje skorygowania we wniosku PGNiG prognozy kursu dolara do złotego.

— Chodzi o udział kontraktu importowego w portfelu zakupowym PGNiG. To jest kwestia podstawowa. Jeśli chodzi o resztę komponentów taryfy, np. kształt portfela zakupowego, są dla mnie klarowne — wyjaśnia Marek Woszczyk, prezes URE. — Nie dostaliśmy jeszcze wezwania do korekty. Jeśli je otrzymamy, odpowiemy jak najszybciej— podkreśla Sławomir Hic, wiceprezes PGNiG. Zdaniem ekspertów, ustalenie prognozy kursu dolara do złotego jest problematyczne.

— Regulator nie podał bowiem, jaką metodologię PGNiG ma przyjąć. Nie wiadomo, czy ma to być średni kurs podawany przez 10 banków czy też inna podstawa — mówi anonimowo ekspert. Regulator ma jasne stanowisko w tej sprawie.

— Metodologię dotyczącą prognozowania kursów walut przygotowuje przedsiębiorstwo. URE ocenia tylko jej wiarygodność — mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. Dla PGNiG kurs złotego do dolara to bardzo istotna sprawa, która wpływa na koszt kupionego od Rosjan gazu. PGNiG zabezpiecza więc ryzyko związane ze zmiennością kursów walut, co rodzi dodatkowe finansowe obciążenia. — Nie można ich uwzględnić przy kalkulowaniu taryfy, bo URE nie uznaje kosztów takich zabezpieczeń — twierdzi ekspert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ABT]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu