PGNiG niefarsobliwie gospodarowała środkami - raport MSP

Marek Druś
opublikowano: 07-05-2002, 21:27

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeprowadziło w latach 2000-2001 operacje hedgingowe na nieoptymalnych warunkach. Zarząd spółki nie przygotował się odpowiednio do spożytkowania środków z emisji euroobligacji w październiku ubiegłego roku, napisano w raporcie opisującym sytuację spółek skarbu państwa.

Zdaniem autorów raportu, zawarte na nieoptymalnych warunkach transakcje zabezpieczające od zmian kursu złotówki do dolara i euro zawarte w latach 2000-2001 naraziły PGNiG na poniesienie dodatkowych kosztów w wysokości ok. 670 mln zł, które obciążyły jej wynik finansowy za ubiegły rok.

Autorzy opracowania podkreślają również niegospodarność towarzyszącą emisji przez PGNiG euroobligacji w październiku ubiegłego roku, z której pozyskano 800 mln EUR. Ich zdaniem, władze spółki nie przygotowały harmonogramu zagospodarowania tych środków. W ich ocenie wartość emisji była zbyt wysoka. Powinna być niższa o 200-250 mln EUR.

Analitycy MSP podkreślają, że mimo upływu 6 lat od komercjalizacji PGNiG nie wprowadzono w spółce jednolitego systemu kontroli i rachunkowości menadżerskiej, co ogranicza możliwość obniżania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG niefarsobliwie gospodarowała środkami - raport MSP