PGNiG pomaga, górnictwo ciąży

We wtorkowym handlu na warszawskiej giełdzie indeksy stabilizują się po wczorajszym rajdzie.

WIG20 zyskuje 0,2 proc., mWIG40 rośnie o 0,1 proc., a notowania sWIG80 utrzymują się w pobliżu kreski. Atak na historyczne maksima z marca przypuściły notowania PGNiG (+3,2 proc.). 1073 mln zł z 332 mln zł przed rokiem i był wyższy od średniej prognoz na poziomie 900 mln zł. W pierwszych trzech miesiącach roku spółka zarobiła 1073 mln zł, o 19 proc. więcej niż spodziewali się analitycy. Najbardziej pozytywnie zaskoczył segment tradingu. Najwyżej od dwóch miesięcy znalazł się kurs  Asseco Poland. Wyniki spółki były zbliżone do oczekiwań. Jak jednak zauważa Zbigniew Porczyk z DM BZ WBK, spółce udało się zwiększyć pozycję gotówkową.

Nie widać jednak końca fatalnej passy branży węglowej. Notowania JSW zeszły najniżej w historii (-1,9 proc.), a Bogdanka nieznacznie przełamała 16 – miesięczny dołek, po tym jak prezes ostatniej ze spółek Zbigniew Stopa przyznał, że spodziewa się wzrostu cen węgla najwcześniej pod koniec 2014 lub w 2015 roku. W okolice ośmiomiesięcznych dołków powróciły notowania GTC (-2,0 proc.). Strata spółki w pierwszym kwartale sięgnęła 22,8 mln euro, wobec oczekiwań sięgających 12,5 mln euro straty netto. Zdaniem analityków największym powodem do zmartwień jest brak sygnałów poprawy na rynkach Europy Południowo-Wschodniej.

Najwięcej od 22 miesięcy płaci się już za papiery ABC Data (+4,2 proc.). Dystrybutor sprzętu IT prognozuje, że w 2013 r. wypracuje 70,7 mln zysku na poziomie EBITDA, o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem najwyżej od czerwca 2011 znalazł się kurs ACE (+1,1 proc.). Kupującym papiery producenta komponentów samochodowych nie przeszkadza fakt, że zysk netto spadł w zakończonym kwartale o 80 proc. Tymczasem historyczne maksima śrubuje Zamet Industry (+0,5 proc.). Walne maszynowej spółki zdecydowało o wypłacie 0,52 zł dywidendy za 2012 r. na akcję za ubiegły rok. Stopa premii z zysku sięgnie 12 proc. Dynamikę wytraciło jednak odbicie notowań związanego z koniunkturą w branży górniczej Kopeksu z czteroletnich dołków (-0,4 proc.). Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP publikowanej jutro przez spółkę wyniki mogą rozczarować inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane