Czytasz dzięki

PGNiG robi zielony zwrot

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje nowy segment działalności związany z odnawialnymi źródłami energii.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

Chcemy też zarabiać na sprzedaży wodoru i usług z nim związanych. Zainwestujemy również w produkcję i dystrybucję biometanu. Wszystkie te elementy wpisują się w zieloną transformację polskiej energetyki i znajdą się w aktualizowanej właśnie strategii.

Na zbudowanie segmentu OZE w ciągu najbliższych kilku lat zamierzamy przeznaczyć do 4 mld zł. Docelowo pomoże to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, dzięki czemu PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce.

W grę wchodzą fotowoltaika i farmy wiatrowe. Oprócz tego chcemy rozwijać projekty instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do grupy. Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko— i zeroemisyjnej.

Na wodorowy program badawczy PGNiG składa się kilka projektów. Najbardziej zaawansowanyto uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem, która powstanie w Warszawie w 2021 r. Wodór stanie się uzupełnieniem naszej oferty paliw napędowych — obejmującej obecnie gaz sprężony (CNG) i skroplony (LNG) — co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce. O wiele szersze są plany wykorzystania wodoru poza sektorem motoryzacyjnym. W oddziale w Odolanowie zbudujemy instalację do produkcji tzw. zielonego wodoru, czyli tworzonego z wykorzystaniem OZE — w tym wypadku paneli fotowoltaicznych. Rozpoczęliśmy także badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Stworzona na ich potrzeby zamknięta sieć gazowa pozwoli na przetestowanie zachowania infrastruktury i dopracowanie odpowiedniej mieszanki wodoru z gazem ziemnym, która docelowo mogłaby trafić do prawdziwej sieci. Nasze Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze zajmie się natomiast analizą czystości wodoru i badaniami nad innymi paliwami alternatywnymi. W ciągu 2-3 lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który umożliwi dalszy rozwój w tym obszarze.

Szukając alternatywnych źródeł energii, chcemy sięgnąć po biometan, którego potencjał produkcyjny w Polsce szacuje się na 7-8 mld m sześc. rocznie. Dla porównania: obecnie roczne wydobycie gazu ziemnego w Polsce to ok. 4 mld m sześc., a zużycie — ok. 20 mld m sześc. Chcemy za 10 lat móc wtłaczać do sieci rocznie 4 mld m sześc. biometanu. To oznaczałoby podwojenie własnej produkcji, umożliwiające zmniejszenie importu gazu i ograniczenie emisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

Polecane