Czytasz dzięki

PGNiG rozpoczyna dostawy gazu z Ukrainy

Internet Securities
opublikowano: 09-09-2005, 16:00

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) rozpocznie dostawy gazu z Ukrainy, poinformowała spółka w piątkowym komunikacie. Do 2020 roku do Polski będzie mogło docierać ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) rozpocznie dostawy gazu z Ukrainy, poinformowała spółka w piątkowym komunikacie. Do 2020 roku do Polski będzie mogło docierać ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie.

„W dniu 10 września 2005 r. odbędzie się uroczyste połączenie gazociągów pomiędzy Ukrainą i Polską. Nowe połączenie na granicy polsko-ukraińskiej umożliwi dostawy gazu w rejon Hrubieszowa, który zaliczany był do tzw. gazowych białych plam, czyli rejonów pozbawionych sieciowego gazu ziemnego” – czytamy w komunikacie.

Dzięki temu połączeniu w przyszłości możliwe też będzie istotne zwiększenie dostaw gazu do Polski z terytorium Ukrainy oraz odciążenie dotychczasowego połączenia między systemami gazowniczymi obu krajów w Drozdowiczach, czytamy dalej.

Jak podaje spółka, początkowo będzie to 17,5 mln m sześc. gazu do końca 2007 roku. W zależności od rozwoju zapotrzebowania na gaz ziemny od 2008 do 2020 roku, dostawy te mogą zostać zwiększone i gazociągiem tym do Polski będzie mogło docierać ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie.

Partnerem PGNiG ze strony ukraińskiej jest spółka NAK Naftogaz Ukrainy.

Zużycie gazu w Polsce wyniosło w 2003 roku 13 mld m. sześc. Polska importuje około 70% potrzebnego jej gazu, w tym 65% to gaz rosyjski, płynący przez Białoruś do Polski, Niemiec i Europy Zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane