PGNiG testuje złoże niekonwencjonalne

Anna Bytniewska
08-07-2010, 00:00

Wiercenia zaczął Lane Energy, szykuje się do nich Saponis. Rodzimy potentat nie zamierza zostać w tyle.

Wiercenia zaczął Lane Energy, szykuje się do nich Saponis. Rodzimy potentat nie zamierza zostać w tyle.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapowiadało, że nie odda pola rywalom poszukującym gazu w złożach niekonwencjonalnych. Słowa dotrzymało. Jutro na jego zlecenie Halliburton Company przeprowadzi w otworze Markowola-1 na Lubelszczyźnie pierwszy na dużą skalę zabieg szczelinowania. Cel? Udokumentowanie złoża gazu typu tight gas (występującego w słabo przepuszczalnych piaskowcach i skałach węglanowych). W czwartym kwartale PGNiG planuje rozpoczęcie wiercenia kolejnego otworu na Pomorzu, w okolicach Gdańska. Jest o co się starać. W Polsce zasoby gazu w złożach niekonwencjonalnych szacuje się na 1,5—3 bln m sześc. Dla porównania, rocznie zużywamy "tylko" 14 mld m sześc.

Kluczowe koszty

Wiesław Wójcik, wiceprezes PGNiG, nie chce oceniać kosztów badania w otworze Markowola-1, a od nich oraz od kosztów wydobycia będą zależeć ceny gazu niekonwencjonalnego, jaki spółka zaoferuje odbiorcom.

— Przy najbardziej sprzyjających warunkach poszukiwania i eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu jego ceny mogą zbliżyć się do stawek za paliwo konwencjonalne. Przy mniej sprzyjających rosną trzykrotnie — szacuje Wiesław Wójcik.

Jeśli zabieg zakończy się sukcesem, ruszą prace przygotowujące złoże do eksploatacji.

— Samo rozpoznanie złoża musi potrwać co najmniej 2–3 lata. Jeśli okaże się, że zasoby są obiecujące, rozpoczniemy procedury administracyjne, które umożliwią budowę kopalni gazu i przyłączenia gazociągów. Istotnych dostaw gazu z niekonwencjonalnego złoża można się spodziewać za 8–10 lat — prognozuje wiceprezes PGNiG.

Zjazd gazowych gwiazd

Gazowy potentat ma 13 koncesji poszukiwawczych, na których obszarze możliwe jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu typu shale gas (z tzw. łupków). Na terenie sześciu kolejnych, zlokalizowanych w Wielkopolsce, możliwe jest występowanie złóż typu tight gas.

Liderami wydobycia gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych są Stany Zjednoczone i Kanada. W tych krajach w wyniku ogromnego zapotrzebowania na gaz ziemny wydobycie ze złóż niekonwencjonalnych przekroczyło już 40 proc. całkowitej produkcji.

W Polsce wiercenia w poszukiwaniu gazu w niekonwencjonalnych złożach rozpoczęła już firma Lane Energy wspólnie z ConocoPhillips. W tym roku ruszyć z pracami wiertniczymi chce Saponis. W przyszłym roku rozpoczęcie prac wiertniczych na Lubelszczyźnie zapowiedzieli Chevron i Eurenergy Resources.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG testuje złoże niekonwencjonalne