PHS jest wart około 2 mld zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 14-02-2002, 00:00

Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma wspierać restrukturyzację hutnictwa, prognozuje wartość mającego powstać holdingu Polskie Huty Stali na około 500 mln USD (ponad 2 mld zł).

— To wycena zakładająca włączenie do PHS hut Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian. Prognoza została sporządzona w oparciu o urealnioną wycenę aktywów netto spółek — mówi Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Obecnie aktywa netto czterech hut są wyceniane na 3,5- -4,0 mld zł.

Zanim jednak powstanie PHS, a urealnienie wartości aktywów firmy będzie możliwe, konieczne jest odblokowanie przez banki-wierzycieli kont Huty Katowice. Krystian Kozakowski, wiceprezes spółki z Dąbrowy Górniczej, liczy, że do poniedziałku rachunki spółki zostaną uwolnione. W osiągnięciu tego celu ma pomóc planowane na dzisiaj spotkanie banków, ARP i resortu gospodarki.

Pewne jest jednak to, że dzisiejsze rozmowy nie będą łatwe. Huta jest winna bankom ponad 260 mln zł. ARP chce wykupić ten kredyt obligacjami gwarantowanymi przez Skarb Państwa, ale proponuje 50 proc. dyskonta, podczas gdy banki 20 proc. Przedstawiciele hut obawiają się również, że instytucje finansowe nie patrzą przychylnie na obligacje ze względu na niskie — zdaniem ich przedstawicieli — oprocentowania.

— Zaproponowaliśmy wierzycielom finansowym pięcioletnie obligacje, przy 5-proc. odsetkach w skali roku. Nie jest to niskie oprocentowanie — dodaje Arkadiusz Krężel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PHS jest wart około 2 mld zł