Piaskownica regulacyjna na Litwie (WIDEO)

opublikowano: 08-12-2017, 10:44
aktualizacja: 08-12-2017, 10:45

Pojawiający się postulat stworzenia piaskownicy regulacyjnej, polega na udostępnieniu dla start-upów bezpiecznej przestrzeni, gdzie będą one miały możliwość tworzenia i testowania zupełnie innowacyjnych rozwiązań przy ograniczonych wymogach regulacyjnych - jednak zapewniających bezpieczeństwo klientom.

Czym jest jednak sandbox w praktyce? Jak działa to rozwiązanie na Litwie? I jak zbudować przyjazne fintechom środowisko regulacyjne? O to wszystko pytamy Mariusa Jurgilasa, członka zarządu Banku Litwy.

 - Właściwie, ludzie mówiący o piaskownicach (regulacyjnych), mają na myśli wiele rzeczy, i myślę, że musimy wyjaśnić, co to właściwie oznacza.
Piaskownica może oznaczać po prostu reżim regulacyjny, gdzie nadzorca kieruje regulowane firmy i pomaga im wprowadzić nowe usługi, produkty na rynek finansowy.
Piaskownica może również być, regulacyjna piaskownica, miejscem, gdzie firma dostaje zgodę na wykorzystanie swoich (innowacyjnych) usług, zanim ta usługa będzie mogła być dostępna na otwartym rynku. W skrócie jest to miejsce do rozwoju, gdzie grupa osób, po podpisaniu kilku zgód, może testować usługę, coś jak miejsce do testów zamkniętych.

Piaskownica może też być - i jest to trzeci rodzaj piaskownicy - piaskownicą technologiczną. Tu nie chodzi o zgodność z regulacjami finansowymi, ani jak szybko można wprowadzić produkt,usługę na rynek, tylko o sam aspekt technologiczny.
Na Litwie próbujemy rozwijać wszystkie trzy rodzaje piaskownic. Jako że pierwsza polega na zmianie podejścia regulatora względem firm, oraz ukierunkowaniem ich w kierunku dalszego rozwoju usług finansowych, już tą piaskownicę posiadamy. Regulacyjna piaskownica, czyli dawanie wstępnych licencji, jesteśmy w ostatnim stadium konsultacji z rynkiem. Właśnie ukończyliśmy konsultacje i będziemy przedstawiać w parlamencie zestaw inicjatyw, wymaganych by instytucjonalizować, ugruntować proces wydawania wstępnych licencji. I trzecia, technologiczna piaskownica - Bank Litwy będzie zapewniać infrastrukturę opartą o block-chain, gdzie znajomi, przyjaciele będą zapraszani do tworzenia rozwiązań, które będą zapewnione konsumentom lub - i tym jesteśmy szczególnie zainteresowani- samemu nadzorcy - mówi Marius Jurgilas, członek zarządu Banku Litwy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy