Piątek na GPW: blue chipy ponownie w centrum uwagi

Administrator
opublikowano: 18-01-2002, 11:34

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od minimalnych zmian indeksów, a w miarę upływu sesji nasila się przecena - WIG 20 traci 0,5 proc., a TechWIG 1,5 proc. Mimo niewielkich zmian obroty są dość duże, gdyż w pierwszej godzinie handlu przekroczyły 50 mln zł.

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od minimalnych zmian indeksów, a w miarę upływu sesji nasila się przecena - WIG 20 traci 0,5 proc., a TechWIG 1,5 proc. Mimo niewielkich zmian obroty są dość duże, gdyż w pierwszej godzinie handlu przekroczyły 50 mln zł.

Spadek TechWIG-u nie jest zaskoczeniem po pesymistycznych raportach IBM-a i Microsoftu, opublikowanych po wczorajszej sesji. IBM miał zysk na akcję był minimalnie wyższy od prognoz, a niższe przychody ze sprzedaży. Microsoft miał zysk zgodny z oczekiwaniami analityków, a wyższe były przychody. Jednak spółka zapowiedziała gorsze perspektywy w najbliższych kwartałach. W konsekwencji akcje IBM i Microsoft straciły w handlu posesyjnym.

Jednak przecena sektora hi-tech nie będzie głęboka, gdyż rynek spodziewał się takich raportów. Dodatkowo pozostały resztki optymizmu, wywołane przez Compaq, Yahoo!, Advanced Micro Devices i Apple Computer, które zapowiedziały poprawę wyników. Nie ma natomiast złych sygnałów ze strony starek ekonomii, więc nie powinno to mocno pociągnąć indeksów. Wcześniej dobre wyniki pokazały General Electric i Citigroup, co pomoże ustabilizować sytuację na rynkach.

Jak zwykle w centrum uwagi znalazł się Elektrim, który zarobił już około 1,5 proc.. Po korzystnej dla spółki decyzji sądu o odrzuceniu upadłości, w czwartek wieczorem poinformowaliśmy o możliwym porozumieniu BRE Banku z Vivendi. Francuski akcjonariusz zamierza poprzeć bank we wniosku o zmianę rady i zarządu w Elektrimie Wszystko wskazuje na to, że BRE udzieli Elektrimowi kredytu na spłacenie wierzycieli, a Vivendi przejmie 49 proc. akcji Elektrimu Telekomunikacja. Kredyt BRE rozwiąże wątpliwości, czy bank chce ratować Elektrim, czy chce wyciągnąć jego aktywa energetyczne.

Jest to dla spółki najlepszy scenariusz i stanowi niewątpliwy sygnał do wzrostu. Elektrim pozbędzie się co prawda aktywów telekomunikacyjnych, jednak spłaci obligatariuszy, którzy zapowiedzieli, że czekają na propozycje spółki. Dodatkowe szanse na zwyżkę daje zwiększanie w udziałów w Elektrimie przez akcjonariuszy skupionych wokół BRE. Zarówno Opara, jak i Jakubas zapowiedzieli zamiar skupowania akcji spółki. Wszystko wskazuje na to, że swoje udziały zwiększa również BRE. Co istotne, w ślad za Elektrimem w górę idą akcje BRE, który może sporo zarobić na spółce. Rośnie również wycena największego giełdowego banku Pekao.

W górę poszły kursy wszystkich Mostostali. Mostostal Export (+4,9 proc.) kontynuuje wzrost kursu uzasadniany relatywnie niską ceną akcji. Płock (+6,8 proc.) drożeje od pojawienia się wiadomości o planie mniejszościowych inwestorów osiągnięcia pakietu papierów spółki, pozwalającego im na zwołanie jej WZA. Akcje Mostostalu Warszawa (+0,7 proc.) drożeją od momentu, gdy Elektrim zażądał zwołania jego NWZA. Spekuluje się, że może to sygnalizować odnowienie sporu z największym udziałowcem Mostostalu, Accioną. Hiszpańska spółka jest jednym z największych obligatariuszy Elektrimu. Ponad 5 proc. wzrósł kurs Mostostalu Siedlce. Od początku stycznia członkowie zarządu kupują w transakcjach pozasesyjnych spore pakiety spółki, co wpływa na jej wycenę.

Ponad 2 proc. wzrosła wycena Kęt. Jeden z członków władz spółki powiedział, że decyzja o wejściu do niej inwestora strategicznego powinna zapaść do końca pierwszego kwartału tego roku. Po spadku złotego wciąż rośnie wycena KGHM, gdyż słabszy złoty automatycznie wpływa na poprawę wyników spółki.

Z drugiej strony po czwartkowym wzroście tracą niestety akcje TP SA, mimo dobrych rekomendacji analityków Lehman Brothers i J.P. Morgan Chase. Ponad 1 proc. traci też Netia. Analitycy uważają, że planowana przez spółkę megaemisja akcji może być trudna do przyjęcia przez jej dotychczasowych udziałowców. Traci również PKN Orlen.

W dalszej części sesji na rynku powinna zapanować stabilizacja. Dane makro z USA nie przyniosą wielkich zmian. O 14:30 opublikowany zostanie jedynie deficyt obrotów bieżących za listopad. Dopiero o 15.45 nastąpi istotna publikacja wstępnego wskaźnika nastrojów wśród konsumentów Uniwersytetu w Michigan, jednak będzie to już końcówka warszawskiej sesji.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Ibm

Puls Biznesu

Inne / Piątek na GPW: blue chipy ponownie w centrum uwagi