Piątek na GPW: stabilizacja przy małych obrotach

05-10-2001, 11:15

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od niewielkich spadków wszystkich indeksów. WIG 20 stracił 0,8 proc., a obroty po trzech kwadransach nieznacznie przekroczyły 13 mln zł. Po ujemnym otwarciu na rynek powróciła stabilizacja, jednak aktywność inwestorów jest na GPW niewielka. Podobnie wygląda sytuacja na głównych giełdach europejskich.

Słabe otwarcie w Europie związane jest ze słabszą końcówką notowań za Oceanem, na które wpłynęły złe dane o ubiegło tygodniowym wzroście bezrobocia.

Wyraźnie widać oczekiwanie na publikacje bardzo istotnych danych makro w USA, które mogą wyznaczyć trend na najbliższych sesjach. O godzinie 14.30 zostaną opublikowane dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (analitycy prognozują spadek o 100 tys.) oraz stopa bezrobocia (szacunki przewidują 5 proc.). Informacje Departamentu Pracy pokażą jaki efekt na największą gospodarkę świata wywołały tragiczne wydarzenia z 11 września. Jeżeli dane będą gorsze od i tak pesymistycznych prognoz, można spodziewać się powrotu do czerwonej strefy. Z kolei lepsze dane mogą wywołać jeśli nie euforię, to przynajmniej stabilizację w zielonej strefie.

Ponad 25 proc. do 11,75 zł zyskał kurs NFI Octava, który ogłosił wezwanie do sprzedaży 5 985 621 akcji stanowiących 19,65 proc. kapitału akcyjnego. Cena wezwania wynosi 13,51zł, czyli jest znacząco wyższa od ostatnich notowań. Za Octavą wzrosły akcje pozostałych funduszy i indeks NIF zyskał 5,5 proc.

W czołówce wzrostów znalazł się stojący na krawędzi bankructwa Apexim (+6,85 proc.), który nieoczekiwanie, obok Prokomu stał się podwykonawcą budowy sieci rozległej dla Poczty Polskiej. Sieć ma połączyć 2,7 tys. jednostek pocztowych. Kontrakt Prokomu opiewa na 70 mln zł, a Apeximu 45,9 mln zł. Druga bankrutująca spółka, której przejęcie planował Prokom - ST Group jest natomiast liderem spadków, tracąc 6,6 proc., po tym jak Amerbank wypowiedział spółce umowę emisji weksli o wartości 5 mln zł.

Nieznaczne wzrosty objęły większość spółek IT, na czele z producentami komputerów Computerlandem i Optimusem oraz spółką software’ową Macrosoftem. Popyt na akcje z sektora hi-tech pojawił się po optymistycznych raportach producenta infrastruktury sieciowej Cisco System i producenta komputerów Dell Computer. Amerykańskie spółki podtrzymały wcześniejsze prognozy wyników i zapowiedziały poprawę koniunktury już w przyszłym roku. Pozostałe sektory wykazują tendencje do niewielkich spadków.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piątek na GPW: stabilizacja przy małych obrotach