Piątkowe rekordy na Wall Street

opublikowano: 15-12-2017, 22:08

Po jednodniowym odpoczynku trzy główne indeksy amerykańskich giełd wróciły do wzrostów, czego efektem były nowe rekordy.

Ponowna poprawa nastrojów na Wall Street była wynikiem nowych spekulacji odnośnie planu redukcji podatków. Inwestorzy mają nadzieję, że projekty po poprawkach w przyszłym tygodniu trafią pod głosowanie w Izbie Reprezentantów oraz Senacie.

NYSE, Wall Street
fot. Bloomberg

Z danych makro jakie w piątek trafiły na rynek warto wspomnieć o najlepszym od dwóch i pół roku odczycie dotyczącym wykorzystania mocy produkcyjnych w listopadzie (77,1 proc.) oraz wzroście produkcji przemysłowej (+0,2 proc.) oraz spadku wskaźnika produkcyjnego NY Empire State.

Piątkowa zwyżka miała wsparcie przede wszystkim w walorach spółek z sektora finansowego, który notował największy wzrost spośród 11-tu głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500. Powodem aprecjacji był fakt, że banki będą największym beneficjentem zmian w prawie podatkowym. Wśród najważniejszych propozycji jest obniżenie podatku od korporacji z 35 do 21 proc.

Na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 0,57 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,89 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 1,17 proc. 

W skali tygodnia indeksy zyskały odpowiednio: !,3; 0,9 i 1,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane