PIB Group wchodzi do Polski

opublikowano: 23-11-2020, 22:00

Brytyjska grupa brokerska zaczyna ekspansję w regionie CEE od przejęcia spółki w Polsce. Ma to być pomost do kolejnych fuzji i trampolina na kolejne rynki.

Fuzja brokerów:
Fuzja brokerów:
WDB jako część PIB Group, którą kieruje Brendan McManus, zyska możliwość dynamicznego rozwoju przez dalszą rozbudowę swojej oferty produktowej. To przejęcie to krok w kierunku agresywnej ekspansji w regionie CEE.
materiały prasowe

PIB Group to brytyjska grupa składająca się z pośredników ubezpieczeniowych, która jest spółką portfelową Carlyle Group — funduszu private equity zarządzającego kapitałami przekraczającymi 230 mld USD. Właśnie wchodzi do Polski, przejmując 100 proc. udziałów spółki WDB. To uniwersalny broker z Wrocławia, plasujący się na 31. pozycji wg tegorocznego rankingu „Miesięcznika Ubezpieczeniowego”. Kwota transakcji nie jest jawna. Nowy właściciel w tej chwili nie planuje żadnych zmian w zarządzie WDB. Marka i model obsługi klientów mają pozostać bez zmian.

— Polski rynek brokerski wciąż jest bardzo rozdrobniony, choć powoli rozpoczyna się etap jego konsolidacji. Działa na nim co najmniej kilkanaście liczących się podmiotów, jednak dziesięciu największych brokerów ma łącznie mniej niż 50 proc. udziałów w rynku. Międzynarodowi gracze obecni w Polsce dotychczas rozwijali się głównie organicznie i utrzymywali swoje dotychczasowe udziały rynkowe. Większość polskich brokerów wciąż nie posiada ani wystarczająco dużych pieniędzy, ani doświadczenia w dokonywaniu przejęć, żeby móc przeprowadzać konsolidację rynku. Model biznesowy PIB Group to buy-and-build a jego wejście do Polski, z silnym zapleczem kapitałowym i dużym doświadczeniem w akwizycjach, może sporo namieszać na rynku w najbliższym czasie — mówi Michał Kowalczyk, wicedyrektor działu fuzji i przejęć w Haitong Banku, który doradzał przy transakcji. Drugim doradcą była firma SSW Pragmatic Solutions.

Nowe możliwości

WDB dodatkowo będzie pełnił rolę hubu dla PIB Group w Polsce i regionie, przeprowadzającego bezpośrednio działania akwizycyjne, realizowane przez brytyjskiego właściciela. PIB Group rozpoczął działalność 5 lat temu, jednak zaplecze kapitałowe oraz doświadczony zespół umożliwiły mu w krótkim czasie osiągnięcie silnej pozycji na rodzimym rynku. Inwestycja w WDB jest już 34 transakcją przeprowadzoną przez PIB Group od 2016 r., natomiast pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej.

— Transakcja z udziałem PIB Group i WDB jest przykładem ciekawego trendu, jaki klaruje się na rynku brokerskim w Polsce od kilku lat. Coraz częściej pośrednicy ubezpieczeniowi dostają finansowanie na rozwój od zagranicznego funduszu, co dowodzi, że nasz rodzimy rynek brokerski to obiecujący biznes. Uważam, że będzie więcej takich transakcji — mówi Marcin Broda, analityk Ogma, „Wydawcy Ubezpieczeniowego”.

Trudno oszacować, jaki udział w składce zbieranej rocznie przez ubezpieczycieli mają brokerzy. Wg Marcina Brody z usług pośredników ubezpieczeniowych korzysta 93-95 proc. korporacji i 75 proc. małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane