Czytasz dzięki

PIE: Dopłaty do e-aut są bez sensu

opublikowano: 10-10-2019, 12:16

Rynek samochodów elektrycznych jest zbyt słabo rozwinięty, a pojazdy zbyt drogie, by je dotować bezpośrednimi dopłatami – przekonują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Radzą zaczekać, aż pojazdy potanieją, a do tego czasu wesprzeć samorządy.

Lider wysokości dopłat do samochodów elektrycznych, Norwegia dorzuca konsumentom do zakupu pojazdu równowartość 21 tys. EUR. W krajach UE dopłaty są różne i – jeżeli są – wahają się w większości przypadków od 2 tys. do 6,5 tys. EUR. W Polsce szans na dofinansowanie nie ma. I dobrze – przekonują analitycy PIE.

W raporcie, który opublikowany zostanie dziś na kongresie Impact Mobility w Katowicach, piszą, że „ze względu na strukturę rynku motoryzacyjnego w Polsce, niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturę ładowania oraz specyfikę aut elektrycznych oferta sprzedaży e-samochodów jest skierowana do wąskiej grupy odbiorców indywidualnych” – w domyśle: tych najbogatszych. „Dlatego na tym etapie rozwoju rynku wsparcie zakupu aut elektrycznych przez osoby prywatne nie wydaje się wskazane i powinno być ograniczone ze względu na inne inwestycje i ulgi sektora publicznego w obszarze elektromobilności” – konkludują autorzy raportu pod redakcją Łukasza Czernickiego, kierownika zespołu strategii w PIE.

Zamiast dopłat do zakupu aut osobowych autorzy raportu przekonują, że powinno się wspierać samorządy w wymianie floty transportu publicznego.

- To stare, dieslowskie autobusy są głównym źródłem bezpośredniej emisji w transporcie. I to właśnie w tym kierunku powinny iść publiczne pieniądze – przekonuje Łukasz Czernicki w rozmowie z „PB”.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy