Pięć walut zagrożonych wyprzedażą

Waluty szeregu krajów z rynków wschodzących będą dalej się osłabiać, obstawiają traderzy

Ostatnie tygodnie nie były łatwym czasem dla walut z gospodarek rozwijających się. Od początku bieżącego kwartału argentyńskie peso straciło do dolara 22,7 proc., a południowoafrykański rand, brazylijski real, meksykańskie peso i turecka lira osłabły się o od 10 do 13 proc. To może nie być koniec wyprzedaży, wynika z notowań opcji walutowych, instrumentu, którego wycena silnie zależy od oczekiwań co do przyszłej zmienności cen aktywów bazowych.

Ustalone na podstawie wycen opcji oczekiwania co do przyszłej zmienności notowań walut z rynków wschodzących znalazły się najwyżej od marca ubiegłego roku, oblicza bank JPMorgan Chase. Tworzony przez instytucję indeks ich oczekiwanej zmienności zanotował od początku roku większy skok niż w którymkolwiek z pięciu ostatnich lat. Agencja Bloomberg sprawdziła, które waluty są zdaniem traderów najbardziej podatne na dalszą wyprzedaż w horyzoncie jednego miesiąca. Oto pięć walut, w przypadku których od początku tego kwartału oczekiwania co do jednomiesięcznej zmienności najbardziej wzrosły.

Lira turecka

Oczekiwana zmienność notowań liry wzrosła blisko najwyższego poziomu od 2009 r., po tym jak bank centralny spóźnił się z reakcją na wzrost inflacji oraz odpływ kapitału, a zmierzający do poszerzenia w czerwcowych wyborach zakresu swojej władzy prezydent Recep Tayyip Erdoğan wywierał naciski na instytucję.

Real brazylijski

Oczekiwana zmienność kursu reala znalazła się o krok od wyjścia na roczne maksimum, po tym, jak interwencje banku centralnego nie zdołały zahamować przeceny reala. Inwestorzy obawiają się, że po zaplanowanych na jesień wyborach fotel prezydenta obejmie kandydat niechętny reformom finansów publicznych.

Peso meksykańskie

Oczekiwania co do zmienności notowań peso skoczyły najmocniej od okresu tuż po wyborze na prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiadał renegocjację porozumienia NAFTA. Teraz w peso biją obawy, że USA wyjdą z Nafty, by wynegocjować osobne porozumienia z Meksykiem i Kanadą, oraz duże prawdopodobieństwo zwycięstwa w lipcowych wyborach uważanego za populistę Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Rubel rosyjski

Oczekiwania co do zmienności kursu rubla znalazły się najwyżej od interwencyjnej podwyżki stóp banku centralnego z 2014 r. Tradycyjnie powiązanie siły rubla z koniunkturą na rynku ropy wyraźnie osłabło, w miarę wzrostu wpływu, jaki na rosyjską walutę mają niechętne rynkom wschodzącym nastroje globalnych inwestorów, obniżki stóp Banku Rosji, krajowa polityka, stagnacja gospodarcza oraz nałożone przez USA sankcje.

Rand południowoafrykański

Oczekiwania co do zmienności notowań randa wzrosły w bieżącym kwartale najmocniej od pięciu lat. Tym samym końca dobiegł miesiąc miodowy nowego reformatorskiego prezydenta Cyrila Ramaphosy z inwestorami. Jeszcze w lutym, kiedy Cyril Ramaphosa został prezydentem RPA, rand był najsilniejszy do dolara od 3,5 roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu