Piechociński: polski sektor węglowy musi się rozwijać, a nie trwać

PAP
27-11-2013, 12:31

Polski sektor węglowy musi się rozwijać, a nie trwać; cały sektor górniczy jest szczególnie ważną częścią gospodarki – powiedział wicepremier Janusz Piechociński, otwierając w PAP debatę „Okrągły stół na temat przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce".

Piechociński podkreślił w środę, że w górnictwie i w całym sektorze w ciągu ostatnich 25 lat wykonano olbrzymie procesy restrukturyzacyjne, z zamykaniem kopalń włącznie. „Nie można patrzeć na górnictwo jak na kłopot, tylko jak na szansę. Ale musi to być górnictwo coraz bardziej wydajne” – ocenił.

Odnosząc się m.in. do szczytu klimatycznego w Warszawie wicepremier stwierdził, że trzeba poprawiać globalny klimat wokół energetycznego wykorzystywania węgla. „Naszym celem nie jest walka z węglem, ale walka z emisjami i transformacja energetyki” – mówił. Dodał, że gorzkie słowa pod adresem Polski jako gospodarza COP były nieadekwatne, a pojawiały się też w mediach krajów, które emisje ostatnio zwiększyły, jak np. Niemcy.

Główny temat debaty zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej w ramach projektu PAP Serwis Energetyka Ekstra to możliwości poprawy sytuacji w spółkach węglowych.

Dane na koniec września 2013 r. pokazują, że sektor węgla kamiennego odnotował stratę w wysokości 71,8 mln zł łącznie, a straty na sprzedaży węgla, czyli podstawowej działalności branży wyniosły ponad 37 mln zł. Równocześnie przychody ze sprzedaży zmalały o ponad 9 proc.

Po trzech kwartałach tego roku wydobycie zmalało o 1,9 mln ton do 55,8 mln ton, mimo zaś wzrostu sprzedaży i eksportu - zapasy surowca są duże, na zwałach zalega prawie 8 mln ton.

Eksperci rynku wskazują na spadek cen węgla i utrzymujące się wysokie koszty polskich producentów, jako powody obecnej, trudnej sytuacji branży. Po III kw. 2013 r. spółkom udało się zredukować koszty produkcji o 3,5 proc., czyli o 0,6 mld zł. Na zlecenie spółek górniczych firma Roland Berger Strategy Consultans przygotowała audyt branży, proponując konkretne rozwiązania mogące poprawić sytuację. Uczestnicy debaty omówią m.in. wnioski z tego raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Piechociński: polski sektor węglowy musi się rozwijać, a nie trwać