Piechociński: zachęćmy ArcelorMittal do produkcji karoserii w Krakowie

ISBNews
opublikowano: 05-02-2015, 07:30

Przemysł motoryzacyjny w Polsce produkuje wszystkie komponenty nowoczesnego samochodu, z wyjątkiem blachy karoseryjnej. Rozwiązaniem tego problemu może być rozpoczęcie ich produkcji w krakowskim oddziale ArcelorMittal. Zachętą dla koncernu ma być objęcie części kombinatu specjalną strefą ekonomiczną, poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

"Produkujemy już prawie wszystko to, z czego składa się nowoczesny samochód. Na dobrą sprawę brakuje nam tylko blachy na karoserie, ale w ramach projektu w Krakowie - Nowej Hucie, chcemy przekonać ArcelorMittal, żeby w oparciu o modernizację starej walcowni i wielkiego pieca produkował wysokiej jakości blachę na karoserie" - powiedział Piechociński dziennikarzom podczas światowej premiery nowego Volkswagena Caddy w Poznaniu.

Dodał, że wymaga to dobrego dialogu z koncernem i władzami samorządowymi.

W rozmowie z ISBnews Piechociński wyjaśnił, że zachętą dla koncernu może być objęcie części dawnego terenu nowohuckiego kombinatu specjalną strefą ekonomiczną.

"Na określonych zasadach ArcelorMittal zwraca Skarbowi Państwa kilkaset hektarów. Teren ten wprowadzamy do SSE. To pozwala odciążyć koszty koncernu i daje mu środki na modernizację. W ten sposób powstaje swoisty park technologiczny, w którym jednym z kierunków produkcji są karoserie" - powiedział Piechociński w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że modernizacja wielkiego pieca w krakowskiej hucie pozwoliłaby na jego pracę przez kolejnych 20 lat i uniknięcie jego wygaszenia w 2017 r., a co za tym idzie poważnych - konsekwencji społecznych dla miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Piechociński: zachęćmy ArcelorMittal do produkcji karoserii w Krakowie