Piecuch: Przywództwo pilnie poszukiwane

Kinga Piecuch, prezes Hewlett Packard Enterprise
opublikowano: 26-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Co nas czeka w 2023 r.? Jakie będą kluczowe trendy? Co będzie największym wyzwaniem - pisze Kinga Piecuch, prezes Hewlett Packard Enterprise.

materiały prasowe

Kinga Piecuch, najbardziej znana polska menedżerka w branży IT, od 1 grudnia jest prezesem Hewlett Packard Enterprise w Polsce z misją przeprowadzania transformacji w oddziale globalnej korporacji. To już trzecia taka misja w jej życiu — w latach 2006-13 kierowała polskim oddziałem Xerox Polska, w którym dostała zadanie przywrócenia firmie rentowności, a następnie przez prawie sześć lat zmieniała polski oddział SAP, by awansować do struktur regionalnych. Karierę w biznesie zaczynała od pracy w IBM, a do Hewlett Packard Enterprise przeszła po 2,5 roku pracy w Microsoftcie.

Kiedy sięgam pamięcią do grudnia 2021 r. cieszę się, że nikt wtedy nie poprosił mnie o przewidywania dotyczące roku 2022. Zapewne byli tacy, którzy przeczuwali nadchodzącą burzę, ale ja do nich nie należałam. Ba, niemal do ostatniego dnia głęboko wierzyłam, że rozdział historii Europy pt. „okrutni i barbarzyńscy” został nieodwołalnie zakończony. Myliłam się.

Zastanawiając się nad tym, co przyniesie 2023 r., muszę więc zacząć nie od przewidywań, lecz od życzeń. Chciałabym, aby w nasze strony powrócił pokój. Żeby zakończył się ból i cierpienie ludzi, którzy utracili swoich bliskich. Żeby ludzie wygnani przez zawieruchę wojenną z rodzinnych stron mogli do nich powrócić i zająć się odbudową swojego kraju. Chciałabym, choć wiem że dżin agresji raz wypuszczony z butelki nie tak łatwo da się do niej zagonić z powrotem.

A jeśli chodzi o moje refleksje odnośnie nadchodzących miesięcy? Cóż, 2022 był rokiem rosnącej świadomości tego, czym jest cyberbezpieczeństwo. Doczekaliśmy się nawet pierwszych kampanii społecznych, tłumaczących, że nie w każdy udostępniany nam link należy klikać, nawet jeśli ma to prowadzić do fantastycznej wygranej na loterii lub odziedziczenia fortuny po nieznanym wujku z Australii.

O cyberbezpieczeństwie sporo będzie się mówić także w nadchodzącym roku. Niestety, bardzo często w kontekście kolejnych udanych ataków hakerskich, i nie ma co się łudzić, że zwiększy się skuteczność wykrywania i zwalczania tego typu przestępczej działalności.

Rewolucja cyfrowa, która wbrew wielu prasowym enuncjacjom, ciągle znajduje się dopiero na początku drogi, sprawia, że coraz więcej dziedzin naszego życia narażonych będzie na ataki niewidzialnych przestępców, używających coraz bardziej wysublimowanych metod ataku. Przecież także ta bardzo niepożądana sfera ludzkiej działalności podlega procesom cyfrowej transformacji. Z kolejnych raportów wynika, że to właśnie cyberprzestępcy stanowią awangardę, jeżeli chodzi o nakłady na zdobywanie i przystosowywanie najnowszych zdobyczy technologii do prowadzenia swojego procederu.

Kiedyś celem przestępczych ataków były sklepowe kasy. Ale jak napaść na sklep, który nie ma kasy? Właściciel ponad 50 autonomicznych sklepów Żabka Nano, który we wrześniu 2022 r. został nagrodzony za swój format europejską nagrodą Innovation Leader 2022, nie musi obawiać się tradycyjnych przestępców. Chyba że zamiast łomem do wyważania kasy będą się posługiwać klawiaturą komputerową. Nie zawsze zresztą celem ich ataków będą pieniądze. Dużo cenniejsze mogą okazać się dane, o czym przekonało się już wiele firm, które w wyniku ataków hakerskich musiały wydać setki milionów dolarów na usprawnienie swoich procesów oraz infrastruktury informatycznej, odszkodowania i kary wymierzane hojnie przez regulatorów.

Regulacje, a w zasadzie regulatorzy, to kolejny element biznesowej układanki, który będzie nabierać coraz większego znaczenia — coraz więcej regulacji, coraz większe uprawnienia regulatorów, coraz większe kary. Nie inaczej będzie w 2023 r. Jeszcze nie we wszystkich krajach unijnych doszło do pełnego i prawidłowego wdrożenia dyrektywy NIS, a już uchwalono kolejną — NIS2 rozszerza zasięg oddziaływania tej regulacji i wprowadza dużo większe sankcje za złamanie jej postanowień. Mimo takiego tempa prawo nie nadąża za rozwojem technologii i trend ten w najbliższej przyszłości się nie zmieni. Podejmując ważne decyzji odnośnie rozwoju nowych produktów i usług przedsiębiorcy coraz częściej będą wpatrywać się uważnie w oblicze regulatorów, starając się przewidzieć, w jaki sposób zakwalifikują ich działalność.

Coraz większego znaczenia będzie nabierać także transparentność prowadzonych działań. Termin ESG oznaczający środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny będzie odmieniany przez wszystkie przypadki i na wszelkie sposoby. Tony artykułów, książkowe bestsellery i konferencje poświęcane tym zagadnieniom będą na porządku dziennym. Kolejna moda? Nic podobnego. Z dwóch powodów: po pierwsze — młode pokolenie zdolnych i świetnie wykształconych pracowników, o które zabiega dzisiaj większość przedsiębiorstw, traktuje te kwestie śmiertelnie poważnie. Jestem głęboko przekonana, że wypisywanie na swoich sztandarach haseł ESG przy jednoczesnym tolerowaniu toksycznej atmosfery w miejscu pracy w dłuższej perspektywie zakończy się odpływem najzdolniejszych pracowników. Po drugie — coraz więcej szanujących się inwestorów modyfikuje politykę inwestycyjną, aby uwzględnić nie tylko zysk, który może przynieść kolejna inwestycja, ale także wpływ nabywanej firmy na innych interesariuszy.

No i oczywiście sama technologia. Jednym z wydarzeń mijającego roku na rynku rozrywki było widowisko ABBA Voyage. Moi znajomi, którzy byli na tym wydarzeniu, mówią, że wrażenia niczym nie różniły się od normalnego koncertu life, mimo że zamiast prawdziwych artystów, występowały ich cyfrowe ABBA-tary. To jedno wydarzenie pokazuje, z jaką skalą zmian mamy obecnie do czynienia. W nadchodzącym roku śledzić będziemy z uwagą kolejne rozwiązania oparte na elementach sztucznej inteligencji, dalszy rozwój technologii AR oraz VR, nowe zastosowania tokenów NFT (także na pograniczu technologii oraz świata sztuki i rozrywki) oraz kolejne postępy w zakresie robotyki oraz autonomizacji transportu. Innymi słowy — nic nowego.

Jeżeli popatrzymy na te wszystkie technologiczne fajerwerki z jednej strony, rosnącą nieprzewidywalność otaczającego nas świata z drugiej oraz nowe zagrożenia pojawiające się na horyzoncie, to warto się zastanowić nad tym, co napisał swego czasu Peter Drucker. Otóż jego zdaniem tylko trzy rzeczy zdarzają się w każdej organizacji zupełnie naturalnie: tarcia, zamieszanie i słabe wyniki. Wszystko inne wymaga przywództwa. Życzę zatem nam wszystkim, aby 2023 był rokiem świadomych liderów i mądrze podejmowanych decyzji.

PRZECZYTAJ 19 FELIETONÓW LUDZI BIZNESU:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane