Pieniądz pozostaje wciąż w tej samej cenie

BMK
opublikowano: 25-09-2008, 00:00

RPP łagodnieje, ale plany szybkiego wejścia do strefy euro mogą spowodować, że w październiku znów dokręci monetarną śrubę.

RPP łagodnieje, ale plany szybkiego wejścia do strefy euro mogą spowodować, że w październiku znów dokręci monetarną śrubę.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła nie podnosić stóp procentowych. Od maja główna stopa NBP (referencyjna) wynosi 6 proc. przy inflacji zbliżającej się do 5 proc. (prawie dwukrotnie przekraczającej cel inflacyjny NBP). Decyzja władz monetarnych nie była zaskoczeniem dla analityków, którzy zwracają uwagę na subtelną zmianę wydźwięku komunikatu po posiedzeniu.

— Nastawienie rady pozostaje restrykcyjne — wciąż istnieje większe prawdopodobieństwo podwyżek stóp niż obniżek, jednak w komunikacie częściej niż poprzednio pobrzmiewają tony gołębie: rada wskazuje m.in. na wolniejszy wzrost gospodarczy na świecie i w Polsce — komentuje Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Jego zdaniem, dla przyszłości stóp bardzo ważna jest kwestia wstąpienia do strefy euro — uwzględniona w najnowszych założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok.

— Wysoka inflacja, szybki wzrost płac i konieczność spełnienia kryteriów z Maa-stricht będą silnymi argumentami za podwyżką stóp w październiku — uważa ekonomista Banku BPH.

Sławomir Skrzypek, prezes NBP, stwierdził, że formalna decyzja o przystąpieniu do strefy euro będzie miała zasadniczy wpływ na decyzje rady.

Agnieszka Decewicz, ekonomistka Pekao, zakłada, że stopy nie wzrosną w tym roku, a w drugiej połowie 2009 r. zaczną spadać.

— Jednak wczorajszy komunikat pozostał jastrzębi i wraz z wypowiedzią prezesa NBP powoduje, że prawdopodobieństwo jeszcze jednej podwyżki w 2008 r. wzrosło — przyznaje Agnieszka De-cewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu