Czytasz dzięki

Pieniądze na wirtualne meblowanie

opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Fundusz Alfabeat zainwestował 700 tys. EUR (3 mln zł) w start-up Intiaro, który opracował opartą na technologii AR aplikację do urządzania wnętrz.

Alfabeat to fundusz, który powstał w 2016 r. w Gdańsku i specjalizuje się w inwestycjach w projekty technologiczne o globalnym potencjale rozwojowym. Wspiera je dzięki pieniądzom z prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu BRIdge Alfa. Ostatnio wybór zarządzających funduszem padł na start-up Intiaro. To firma, która opracowała aplikację dającą możliwość nanoszenia na rejestrowany przez kamerę obrazpomieszczenia dodatkowych elementów. Aplikacja bazuje na technologii tzw. rozszerzonej rzeczywistości (AR, augmented reality). Dzięki oprogramowaniu można na ekranie smartfona lub tabletu „ustawiać” we własnym pokoju lub kuchni meble i inne elementy wyposażenia mieszkania. Twórcy technologii zaczęli współpracę z polskimi producentami mebli m.in. firmą VOX i Gala Collezione. Intiaro nawiązała też ostatnio współpracę m.in. z Ethan Allen, czyli jednym z większych dystrybutorów mebli w USA.

— Z twórcami narzędzia pierwszy raz spotkaliśmy się rok temu. Już wtedy dostrzegliśmy potencjał, jednak brakowało biznesowego domknięcia koncepcji. Gdy niedawno autorzy aplikacji wrócili do nas z kontraktem w Stanach Zjednoczonych, nie wahaliśmy się już ani przez chwilę — mówi Bartosz Lipnicki, partner zarządzający w funduszu Alfabeat.

Pieniądze, jakie przekaże firmie Alfabeat, mają być przeznaczone na rozwój produktu oraz dalszą ekspansję na amerykańskim rynku.

Intiaro to kolejna spółka, która skorzysta z takiego dofinansowania. Wiosną tego roku fundusz Alfabeat postanowił wesprzeć brytyjski start-up Andiamo, który rozwija oprogramowanie do projektowania 3D ortez medycznych dla dzieci. W ten projekt zainwestowała również amerykańska firma WeWork (więcej o niej na str. 4-5).

Sprawdź program "Research&Innovation Forum", 13-14.11.2018, Warszawa >>

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy