Pieniądze we wschodniej Polsce ciągle w obrocie

opublikowano: 16-05-2019, 22:00

Pensjonaty, parki historyczno-rozrywkowe — w takie atrakcje turystyczne inwestują firmy. Pomaga im w tym wsparcie zwrotne.

Wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pośrednicy finansowi udzielili już ponad 200 preferencyjnych pożyczek dla MŚP z makroregionu Polska Wschodnia. Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że instrument wspierający przedsiębiorców z branży turystycznej trafił w oczekiwania lokalnego biznesu i zachęcił go do prowadzenia ciekawych projektów. Zwraca uwagę na unikalne walory makroregionu i coraz lepszą jakość usług oferowanych przez tamtejszych przedsiębiorców.

— Dobrze, że przedstawiciele biznesu ze wschodniej Polski potrafią wykorzystać pozytywne trendy w sektorze turystycznym — zaznacza Adam Hamryszczak.

Pośrednicy Banku Gospodarstwa Krajowego udzielają pożyczek w wysokości do 500 tys. zł. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać je m.in. na budowę pensjonatów, restauracji, parków linowych i wypożyczalnie kajaków. Warunek jest jeden: inwestycje muszą powstać w jednym z pięciu województw: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Przedsiębiorcy mogą spłacać pożyczki nawet przez siedem lat. Dodatkowe preferencje, w tym m.in. niższe oprocentowanie, czeka na młode firmy, które działają na rynku nie dłużej niż dwa lata. Pośrednicy finansowi nie będą wymagać od nich wkładu własnego.

— Cieszy nas duże zainteresowanie pożyczkami wśród przedsiębiorców. Zaskakująca jest różnorodność pomysłów, które chcą realizować z pomocą wsparcia zwrotnego. Przedsiębiorcy podkreślają, że jego atutem są nie tylko korzystne warunki związane z oprocentowaniem i karencją w spłacie, ale również uproszczone procedury ubiegania się o ten instrument — mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Największą popularnością wśród firm cieszą się pożyczki na rozbudowę obiektów noclegowych i gastronomicznych. Budżet programu to 200 mln zł. Pieniądze będą dostępne do 2026 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy