Pieniądze z UE od 2004 r.

Inga Rosińska, Bruksela
opublikowano: 15-01-2002, 00:00

Komisja Europejska zastanawia się, ile oszczędzić na rozszerzeniu. Możliwe, że 10 nowych członków musiałoby podzielić się nowym budżetem przewidzianym początkowo dla 6 krajów.

Specjalna grupa KE, pracująca nad ustaleniem ram finansowych dla negocjacji z kandydatami, przedstawiła 7 grudnia propozycje.

Bruksela chce, aby dla nowych członków UE przeznaczyć 6,4 mld EUR (22,9 mld zł), a nie — jak przewidziano wcześniej — ponad 11 mld EUR. Na posiedzeniu w styczniu uznano, że tę kwotę należy powiększyć o blisko 20 proc.

KE zastanawia się, czy sumy zaplanowanej na 2002 r. nie przesunąć na 2004 r. Przesunięto by wtedy także dalsze wydatki: z 2003 r. na 2005 r. i z 2004 r. na 2006 r. Bruksela uważa, że 11,6 mld EUR, którą wyznaczono w Berlinie, powinno zostać uszczuplone. KE zgadza się, że w ostatecznie przyznanej sumie muszą znaleźć się pieniądze na dopłaty bezpośrednie dla nowych członków, w tym także dla polskich rolników. Będą one tylko pewnym procentem tego, co dostają na rolnictwo obecni członkowie UE.

Ostateczna wersja propozycji KE ma być przedstawiona kandydatom do UE 30 stycznia. Zdaniem niektórych urzędników KE, w końcowej wersji dokumentu Bruksela może okazać się bardziej hojna.

Ustalone sumy przeznaczone na rozszerzenie zdeterminują najtrudniejsze zaplanowane na ten rok negocjacje dotyczące rolnictwa, pomocy regionalnej i budżetu oraz określą, ile pieniędzy dostaną polscy rolnicy oraz ubogie regiony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska, Bruksela

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pieniądze z UE od 2004 r.