Pieniędzmi wszystkiego nie załatwisz

Puls Biznesu
opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Poławiacze talentów z Volkswagen Poznań wierzą, że na podwyżkach i premiach motywowanie się nie kończy

66 proc. przedsiębiorstw inwestuje w programy rozwoju talentów, ale tylko 24 proc. menedżerów wyższego szczebla ocenia je pozytywnie — wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Corporate Executive Board (CEB). W Polsce nie jest lepiej. Przez talenty rozumie się zwykle pracowników, których akurat najbardziej na rynku brakuje. Kolejne badania Krzysztofa Tarki, założyciela i szefa grupy eksperckiej Tarka Executive’s, wskazują, że rekrutacja w większości przypadków polega u nas na znalezieniu osoby odpowiadającej tzw. profilowi sporządzonemu przez dział HR (ang. human resources — zasoby ludzkie). Oznacza to, że wcale nie są poszukiwani wybitnie uzdolnieni i ambitni fachowcy mogący skierować swoje firmy na drogę wzrostów i przewagi konkurencyjnej — w cenie są ludzkie trybiki doskonale pasujące do bezdusznej, korporacyjnej machiny. Dotyczy to nawet dyrektorów zarządzających i prezesów — przyznają oni, że ich władza i kompetencje są czysto teoretyczne.

Zarządzanie talentami jest jednym z głównych narzędzi ciągłego podnoszenia konkurencyjności — mówi Ewa Majewska-Tadej, kierownik działu HR w VW Poznań.
Zobacz więcej

SPRAWDZONY PATENT:

Zarządzanie talentami jest jednym z głównych narzędzi ciągłego podnoszenia konkurencyjności — mówi Ewa Majewska-Tadej, kierownik działu HR w VW Poznań. Fot. Marek Wiśniewski

W duchu start-upów

Jeśli tak wygląda polski standard, wyraźnie odbiegają od niego laureaci konkursu „Siła przyciągania” organizowanego przez „Puls Biznesu” razem z firmami partnerskimi: Work Service, PwC i Orange Polska. Uczestniczą w nim przedsiębiorstwa, dla których określenie „employer branding” (marka pracodawcy) nie jest pustym frazesem. W kategorii Najlepszy program zarządzania talentami zwyciężył Volkswagen (VW) Poznań, który został doceniony przez jurorów za trzy rzeczy. Pierwszą jest jasne zdefiniowanie, kto jest talentem. Drogą — umożliwienie wszystkim zgłaszającym się pracownikom uczestniczenia w ścieżce rozwoju. Wreszcie trzecią — udostępnienie zarówno ścieżki eksperckiej, jak i menedżerskiej.

Zespół specjalistów personalnych VW Poznań podkreśla, że spółka ma już prawie 20 lat, co jest wystarczająco długim okresem na zdobycie doświadczeń z programem dla talentów. Był on od początku dokładnie zaplanowany. Każdy uczestnik znał wszystkie procedury, warunki i kroki, które trzeba przejść. Wystarczyło tylko odhaczać poszczególne punkty. Rok temu zmieniono jednak koncepcję na taką, która odzwierciedla ducha obecnych czasów i priorytety młodego pokolenia pracowników.

— Godziny spotkań i rozmów z absolwentami programu, przedstawicielami wszystkich pokoleń w naszej firmie zaowocowały nowym programem dla talentów. Przede wszystkim chcieliśmy, żeby wspierał strategię firmy i był atrakcyjny. Zainspirowaliśmy się praktykami startupowymi. Sporo zgłoszeń wywołało kontrowersje, ale na koniec menedżerowie zazwyczaj przyznawali, że pracownicy podejmowali dobre decyzje — podkreślała Ewa Majewska-Tadej, kierownik działu HR w VW Poznań.

Napędzani ambicjami

Utarło się przekonanie, że najlepiej rokujący pracownicy są przeczuleni na punkcie wynagrodzeń i premii. Personalni w VW Poznań widzą to inaczej. Według nich, zarobki motywują tylko do pewnego stopnia. Dla najzdolniejszych najważniejsze są perspektywy rozwoju i kariery.

W gospodarce opartej na wiedzy zarządzanie talentami przestało być opcją, a stało się koniecznością. Przedsiębiorstwa powinny traktować ten aspekt działalności HR strategicznie. Najlepsze nie mają więcej gwiazd, ale mądrzej i efektywniej inwestują w ludzi o dużych możliwościach rozwojowych. Umieją ich przyciągnąć i zatrzymać.

Wyróżnienie specjalne w kategorii Najlepszy program zarządzania talentami zdobył Zakład Usługowo-Produkcyjny Roztocze Rak Roman.

Sprawdzony patent — zarządzanie talentami — jest jednym z głównych narzędzi ciągłego podnoszenia konkurencyjności — mówi Ewa Majewska-Tadej, kierownik działu HR w VW Poznań. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pieniędzmi wszystkiego nie załatwisz