Pierre Andurand: Ropa odbije się do 80 USD za baryłkę

Na rynku ropy zaczyna się wieloletnia hossa, zarządzający funduszami hedgingowymi Pierre Andurand, który przewidział ostatnie załamanie notowań surowca.

Notowania ropy, które jeszcze w styczniu spadły poniżej 30 USD za baryłkę, odbiją się w tym roku do 60-70 USD, by w 2017 r. sięgnąć 80 USD, napisał w newsletterze do inwestorów Pierre Andurand, główny zarządzający firmy inwestycyjnej Andurand Capital Management. Zdaniem specjalisty rynek ropy wkroczył w wieloletnią tendencję wzrostową, ponieważ podaż surowca uległa trwałemu zmniejszeniu. Na niskie ceny przedsiębiorstwa z branży naftowej zareagowały cięciami zatrudnienia, inwestycji i wycofaniem się z niektórych projektów wydobywczych.

- Znaczące cięcia wydatków odbijają się na codziennym utrzymaniu instalacji naftowych. Po długim okresie nadpodaży zapasy powinny w najbliższych miesiącach zacząć się zmniejszać, a tendencja ta będzie przyspieszać – zauważał Pierre Andurand.

Od styczniowego dołka ceny ropy brent wzrosły do tej pory o 50 proc., do czego przyczynił się spadek produkcji amerykańskiej oraz próby porozumienia głównych krajów OPEC z innymi ważnymi eksporterami, zmierzającego do ograniczenia wydobycia. Zarządzający obecnie 615 mln USD aktywów fundusz Pierre’a Anduranda zarobił w 2014 r. 38 proc., a w ubiegłym roku powiększył zyski o kolejne 4 proc., głównie dzięki trafnemu obstawianiu przeceny ropy.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane