Pierwsza giełda kawy w Wietnamie, silne ruchy cen ropy

XTB
opublikowano: 11-12-2008, 08:34

Wietnam jest drugim na świecie producentem kawy (po Brazylii) i największym producentem gatunku robusta, używanego przez duże korporacje, takie jak Nestle. Dotychczas całość handlu produktami z tego kraju odbywała się poprzez pośredników. Giełda ma w oczywisty sposób zapewnić większą przewidywalność w zakresie opłacalności. Jeśli te wysiłki powiodą się, w  dłuższym terminie powinno to doprowadzić do wzrostu produkcji ziaren kawy. 

Po raz kolejny dane o zapasach paliw wprowadziły sporo nerwowości na rynek. Dane przemawiały raczej za spadkiem notowań, szczególnie ze względu na spory wzrost zapasów benzyny (3,7 miliona baryłek). Tak też się stało – cena baryłki ropy gatunku Brent spadła z 43,65 USD do 40,85 USD. Szybko jednak nastąpiło odreagowanie i ceny wzrosły do 45,20 USD, po czym znów obniżyły się do 41,50 USD. Dziś rano cena baryłki nieznacznie przekracza 42 USD, czyli wynosi tyle i wczoraj przed rozpoczęciem handlu w USA. Nie po raz pierwszy zatem dane o zapasach wpływają na zmienność rynku nie powodując jednocześnie istotnego przesunięcia w poziomie ceny.
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Pierwsza giełda kawy w Wietnamie, silne ruchy cen ropy